Kolektory słoneczne stanowią jedne z najważniejszych elementów całego systemu solarnego. Ich używanie jest dobrym sposobem na obniżenie kosztów związanych z przygotowywaniem ciepłej wody. Oprócz tego ograniczają palenie paliw stałych, co korzystnie wpływa na środowisko. Jednak jakie wyróżniamy kolektory oraz czym one się charakteryzują?

Rodzaje i działanie kolektorów

Działanie kolektorów słonecznych jest dość proste. Służą one do zamiany promieni słonecznych w ciepło, którym można podgrzewać wodę. Oczywiście poszczególne modele mogą się różnić od siebie, jednakże ogólny schemat ich działania jest taki sam. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych:

  • kolektory płaskie,
  • kolektory próżniowe.

Kolektory płaskie, które otrzymamy w firmie Gryf-Plast, złożone są z metalowej płyty, do której od spodu przylegają rurki. To właśnie tymi rurkami płynie niezamarzający płyn. Płyta nagrzewana jest promieniami słonecznymi, a następnie ciepło to nagrzewa wspomniany płyn. Następnie przepływa on przez wężownicę w zbiorniku i tam oddaje ciepło. W celu ograniczenia strat ciepła z kolektora i podniesienia jego temperatury, zamyka się go w obudowie, która jest zaizolowana. Od góry obudowa ta jest przykryta wytrzymałą szybką, która odporna jest na działanie np. gradu.

Z kolei płytę pokrywa się specjalnymi powłokami, które zwiększają jej zdolność do absorpcji promieni słonecznych. Dodatkowo ograniczają one wypromieniowywanie ciepła. Mimo prostego schematu budowy, sprawność i trwałość urządzenia może być rozmaita i uzależniona jest przede wszystkim od producenta.

Kolektory próżniowe to zespoły szklanych rur próżniowych, czyli nie posiadają one powietrza. Absorber, czyli płyta podzielona jest na kawałki. Próżnia gwarantuje dobrą izolację cieplną, a jej działanie przypomina działanie termosu. W przypadku takich kolektorów konstrukcje mogą być bardzo zróżnicowane. Wewnątrz rury próżniowej może znajdować się rurka, która będzie wykorzystywana do przepływu czynnika roboczego. Oprócz tego w rurze próżniowej może znajdować się tzw. ciepłowód. Jest on wypełniony cieczą o niskiej temperaturze parowania, który w pośrednio sposób przekazuje ciepło niezamarzającemu płynowi przez szynę zbiorczą łączącą wszystkie rury.

Stosowanie kolektorów

Wiele osób zastanawia się nad tym kiedy użyć danego kolektora. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek kolektory płaskie będą lepszym rozwiązaniem, gdy posiadamy kocioł na paliwo stałe i chcemy rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli w nim palić poza sezonem grzewczym. Poza tym ten rodzaj kolektora przyda się jeśli chcemy zmniejszyć koszty przygotowywania ciepłej wody. Użycie kolektorów płaskich przyda się również, gdy chcemy pozyskiwać ciepłą wodę np. do basenu przydomowego.

Natomiast kolektory próżniowe są lepszym wyborem, jeśli chcemy obniżyć koszty przygotowywania ciepłej wody w ciągu całego roku oraz chcemy użyć ich do dogrzewania budynku, szczególnie przed i po sezonie grzewczym. Ten rodzaj kolektora będzie również korzystniejszy w użytku, gdy ogrzewamy basen użytkowany przez cały rok.