Budowa domu składa się z kilku wzajemnie połączonych ze sobą etapów, wykonywanych w odpowiedniej kolejności. Jednym z końcowych czynności przybliżających nas do zamieszkania we własnym domu czy mieszkaniu, jest wykończenie wnętrz, czyli przede wszystkim przygotowanie ścian, układanie podłóg i glazury. O czym trzeba pamiętać w przypadku malowania, a jak przygotować się do szpachlowania? W jakiej kolejności należy je wykonywać? Czy warto powierzyć prace wykończeniowe firmom budowlanym?

Od czego zacząć?

Kiedy już zamontowane zostały wszystkie niezbędne instalacje, m. in. elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna, a ściany świecą gołymi tynkami, przychodzi moment na wykonanie kolejnego etapu prac, związanych z przygotowaniem ścian do późniejszego malowania lub kładzenia tapet. Chodzi tu przede wszystkim o położenie płyt gipsowo-kartonowych lub szpachlowanie ścian i późniejsze ich szlifowanie. To również odpowiedni czas na wykonanie podwieszanych sufitów, które w połączeniu w odpowiednio dobranym, nowoczesnym oświetleniem stworzą ciekawy efekt wizualny. Taka powierzchnia nie wymaga szpachlowania, co jest dodatkowym ułatwieniem i oszczędnością czasu. Jak mówią specjaliści z firmy budowlanej Leszka Pukropa, zajmujący się kompleksowymi remontami:

W przypadku ścian, na których układane będą płytki lub tapety nie ma konieczności wykonywania szpachlowania. Wszystkie ściany należy jednak zagruntować. Celem tego procesu jest ujednolicenie ścian, wzmocnienie ich i zmniejszenie chłonności, co skutkować ma lepszą przyczepnością farby. Gdy preparat wniknie w podłoże można je malować. Należy jednak pamiętać, by powtórzyć tą czynność, która będzie jedną z ostatnich.

Firma budowlana Leszka Pukropa z Chojnic, w województwie pomorskim, oferuje usługi remontowo-budowlane, które obejmują budowę domów jednorodzinnych oraz wykańczanie wnętrz. Firma przeprowadza także remonty domów i mieszkań, w tym prace takie jak malowanie i tapetowanie, szpachlowanie, tynkowanie, gładzie gipsowe, układanie paneli podłogowych, glazury i terakoty. Dodatkowo montuje ścianki działowe oraz sufity podwieszane oraz oferuje wykonanie elewacji i docieplenia budynku.

Co dalej?

Glazurnictwo to przede wszystkim układanie płytek ceramicznych i innego tego typu powierzchni, np., terakoty, gresu czy kamienia na ścianach i podłogach. To kolejny etap wykończenia wnętrz, który powinien odbyć się po szlifowaniu ścian. W tym celu używa się specjalnych klejów oraz w niektórych przypadkach fugi do płytek. W podobnym czasie może odbywać się montowanie podłóg w postaci paneli czy parkietu. Jak wynika z opinii fachowców, najpierw na podłodze powinien znaleźć się podkład wygłuszający oraz folia termoizolacyjna.

Kiedy położone są już płytki i podłoga przychodzi moment na ponowne pomalowanie ścian oraz kładzenie tapety. Niezbędne są także listwy przypodłogowe stanowiące wykończenie powierzchni. Wymarzona aranżacja wnętrz może wiązać się także z nakładaniem dekoracyjnych tynków na ścianach, głównie w salonie lub w korytarzu. Po uporaniu się z bałaganem i uprzątnięciem największych zabrudzeń można zająć się składaniem mebli i montażem urządzeń elektrycznych. Wykończenie wnętrz to skomplikowany i złożony proces dlatego, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy kompleksowo wykonają wszystkie prace, uwzględniając odpowiednią kolejność ich realizacji.