Centralne ogrzewanie jest najpowszechniej stosowanym rodzajem ogrzewania w domach jednorodzinnych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o tym, który system grzewczy wybierzemy do naszego domu, warto zapoznać się z możliwościami instalacji, zasadą jej działania, a także sposobem zasilania. Co jeszcze warto wiedzieć o centralnym ogrzewaniu?

Zasilanie i rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Wśród najczęściej stosowanych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych znajduje się centralne ogrzewanie. Domowe instalacje c.o. zazwyczaj zasila się przy użyciu wody, która ogrzewana jest za pomocą kotła. Oczywiście kotły również są rozmaite. Zwykle używamy którego z poniższych:

  • kocioł olejowy,
  • kocioł gazowy,
  • kocioł na paliwo stałe.

Ogrzana woda płynie przewodami rurowymi do grzejników, gdzie oddaje ciepło i wraca ochłodzona do kotła. W zależności od rodzaju instalacji woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania może mieć temperaturę od 45 do 55 stopni Celsjusza w instalacjach niskotemperaturowych lub od 85 do 95 stopni Celsjusza w instalacjach wysokotemperaturowych.

Warto pamiętać, że przy wysokiej temperaturze wody grzejnej, powierzchnia grzejników może być mniejsza, jednakże rury i złączki muszą być odporniejsze na wyższą temperaturę.

Instalacje c.o. mogą być grawitacyjne i pompowe. W przypadku instalacji grawitacyjnych gorąca woda płynie do góry, zaś zimna w dół. Natomiast w przypadki instalacji pompowej obieg wody wymusza pompa.

Sposoby prowadzenia instalacji centralnego ogrzewania

Możliwe są dwa sposoby prowadzenia przewodów instalacji centralnego ogrzewania do grzejników. Pierwszy z nich to system dwururowy. Składa się on z systemu zasilającego oraz przewodu powrotnego, które układane są równolegle obok siebie. Drugi to system jednorurowy. W nim przewód zasilający prowadzony jest przez kolejne grzejniki aż do grzejnika, który jest położony najdalej od źródła ciepła. Stamtąd najkrótszą drogą wraca do źródła ciepła. Należy pamiętać, że w tym systemie temperatura wody zasilającej jest coraz niższa w kolejnych grzejnikach, w związku z tym ich powierzchnie grzejne muszą być coraz większe.

Podczas montażu instalacji centralnego ogrzewania rury można przeprowadzić w tradycyjny sposób, jakim jest montaż natynkowy. Rury osadza się w uchwytach, które przykręcone są do ściany lub stropu na stałe. Uchwyty te zwykle stworzone są z tworzywa lub taśmy stalowej. Stosując uchwyty stalowe konieczne jest zamieszczenie na nich gumowej lub piankowej podkładki, której zadaniem będzie ochrona rury przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi niewielkimi ruchami „pracującej” instalacji.

Montaż instalacji c.o. to trudne i pracochłonne zadanie, dlatego nie powinniśmy zajmować się tym samemu. Takimi czynnościami zajmują się m.in. fachowcy z firmy Kamil Pasternak Hurtownia budowlanych materiałów instalacyjnych. Warto również wiedzieć, że niektóre firmy udzielają gwarancji na instalacje centralnego ogrzewania tylko jeśli zostaną one zamontowane przez odpowiednie osoby w tej branży.