Instalacja gazowa podlega obowiązkowemu przeglądowi. Kiedy podczas jego wykonywania zostaną wykryte nieszczelności, trzeba je jak najszybciej zlikwidować. Można tu skorzystać z metody tradycyjnej bądź zastosować nowoczesną metodę doszczelnienia instalacji gazowej polimerem np. metodą GaSiTec-Witten. Na czym zatem polega polimeryzacja instalacji gazowej?

Jak wygląda naprawa instalacji gazowej metodą tradycyjną?

Przywrócenie instalacji gazowej do pełnej sprawności przy pomocy metody tradycyjnej polega na jej częściowym bądź całkowitym remoncie. Jest to czasochłonna praca, trwająca 15-30 dni, która wymaga w pierwszej kolejności stworzenia projektu, następnie uzyskania pozwolenia na budowę, demontażu starej instalacji i zamontowaniu nowej. Wszystko to wiąże się z niemałymi kosztami, bo poza pracami instalacyjnymi, będzie potrzebna praca ekipy remontowej, która zajmie się murowaniem, kafelkowaniem oraz malowaniem.

Uszczelnianie instalacji metodą płynnych polimerów

Naprawa stalowych rur gazowych może wiązać się z możliwością uszkodzenia przewodu elektrycznego albo plastikowej rury. Wówczas pomocna jest metoda polimeryzacji, która polega na doszczelnieniu instalacji gazowej od wewnątrz za pomocą polimeru Garosan. Następuje to pod ciśnieniem 7 barów. Metoda ta uszczelnia rury w sposób trwały. A co ważne, jest niezwykle ekonomiczna, gdyż nie wymaga pozwolenia na budowę, prac związanych z demontażem i montażem oraz remontem, a to pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Gwarancja na ten rodzaj doszczelnienia wynosi 5 lat, czyli tyle samo, co przy metodzie tradycyjnej. Dużym plusem zastosowania tej metody jest krótki czas robocizny. Trwa od 2 do 4 dni.

Doszczelnianie instalacji gazowej polimerem jest stosowane w Polsce od ponad 10 lat. Zajmuje się tym m.in. firma Gazitec, która również wykonuje przeglądy oraz montaż instalacji gazowych. Dysponuje urządzeniami do wyszukiwania oraz pomiaru gazu, jak też stacjami napełniająco-ciśnieniowymi.

Etapy polimeryzacji instalacji gazowej

Uszczelnianie rur instalacji gazowej za pomocą płynnych polimerów przebiega w kilku etapach.

  • Przygotowanie – to pierwszy etap prac, w którym fachowiec wykonuje pomiar, by sprawdzić wyciek gazu w l/h, oraz kontrolę przewodów gazowych i spadku ciśnienia. Instalacja jest sprawdzana także pod kątem obecności korozji i wycieków gazu na rurach i spawach. Kiedy wszystko jest w porządku zamyka się dopływ gazu, wykonuje konserwację zaworu głównego, zapomoga azotu usuwa się gaz z instalacji. To dobry moment także na wymianę zaworów na kulowe. Jeśli okaże się, że występują spadki ciśnienia i wyciek gazu, wtedy nie można doszczelnić instalacji polimerami. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie naprawy metodą tradycyjną.
  • Czyszczenie instalacji – to kolejny krok, który należy wykonać według określonego schematu. Czyszczenie zaczyna się od rur o najmniejszej średnicy, a kończy na tych o największej. Czyszczenie przebiega poprzez tzw. „wyrywanie” zanieczyszczeń z rur za pomocą dużej prędkości przepływu dzięki szybkiemu otwieraniu i zamykaniu zaworu.
  • Napełnianie polimerem – przed przystąpieniem do tej czynności wszystkie zawory wentylacyjne należy pozamykać. Wtłaczanie polimeru odbywa się przy pomocy kompresora, który zasysa mieszankę i doprowadza ją samoczynnie do właściwego ciśnienia. Kiedy instalacja jest już napełniona, zamyka się zawór napełnienia, a potem kontroluje się ciśnienie, którego spadek wyrównuje się dopełniając polimerem.
  • Usuwanie polimeru – następuje po około godzinie od napełnienia. Wówczas odkręca się zawór napełnienia, a znajdujący się pod ciśnieniem polimer wypływa do specjalnego pojemnika. Istotne jest sprawdzenie, czy w rurach nie ma resztek polimeru.

Po spuszczeniu polimeru instalację należy jeszcze doczyścić gąbkami. Umieszczone w instalacji (przez zawór odpowietrzający), za pomocą sprężonego powietrza usuwają resztki polimeru. Po czyszczeniu następuje próba szczelności i suszenie instalacji. Następnie podłącza się odbiorniki gazu, montuje gazomierze, napełnia instalację paliwem i uruchamia się.