Do pompowania betonu wykorzystuje się dzisiaj wiele różnych technologii. Mowa o węzłach betoniarskich, pompach do betonu stacjonarnych oraz samochodowych, a także o specjalistycznych pompogruszkach. To na nich warto skupić swoją uwagę, ponieważ stanowią one połączenie betonomieszarki oraz pompy do betonu.

Czym jest pompogruszka?

W branżowej terminologii pompogruszka jest uważana za maszynę będącą połączeniem dwóch urządzeń. Mowa o betonomieszarkach i pompach do betonu. Zabudowana jest ona przy tym na podwoziu samochodu ciężarowego, który w większości przypadków występuje w typie 8x4. Jej dużą zaletą jest to, że ogranicza ona masę pojazdu, która byłaby znacznie podwyższona przy użyciu innych osprzętów do pompowania betonu.

Specyfikacja pompogruszki

Standardowe konstrukcje pompogruszek tworzone są o pojemności od 5 do 9 metrów sześciennych. Pozwala to na sprawną obsługę zarówno mniejszych placów budowy – np. budownictwo jednorodzinne – jak i tych znacznie większych – budowa mostów i dróg. Istotne przy tym jest jednak to, aby dana pompogruszka była wyposażona w nowoczesny wysięgnik. Ten zaś powinien mieć od trzech do czterech ramion, które umieszczane są po jednej stronie betonomieszarki. Jeśli chodzi o średnicę nominalną rurociągów najczęściej spotykamy się z wersjami DN 100 lub DN 125. Zależy to od danego producenta oraz od wielkości maszyny. Wydajność pompogruszki to zaś około 55-80 m3 przepompowanego betonu na godzinę. Warto przy tym wiedzieć, że sama betoniarka z pompogruszką może przewieźć około 3 m3 betonu. Urządzenia pozostaje przy tym na placu budowy, pozwalając na produkcję materiały na miejscu.

Zastosowanie pompogruszki

Pompogruszka ma bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie. Początkowo maszyny te miały być tylko uzupełnieniem technologii betoniarni, ale obecnie stały się również podstawowym ich wyposażeniem. Ich lekkość, wielofunkcyjność, łatwość w operowaniu i coraz bardziej postępująca automatyzacja, powodują, że konstrukcje te świetnie spisują się w różnych warunkach. Dzisiaj firmy zajmujące się transportem i sprzedażą betonu, czy też wynajmem pomp, wielokrotnie stają się podwykonawcami prac betoniarskich związanych z budownictwem przemysłowym, energetycznym, mieszkalnym, komercyjnym, czy też z budownictwem publicznym. Dowodem na to jest między innymi bardzo szeroka oferta firmy Wojciecha Kaniewskiego, z którą stałą lub doraźną współpracę podejmuje wielu inwestorów. Jeśli i Ty też potrzebujesz najwyższej technologii betoniarskiej, zgłoś się koniecznie do przedsiębiorstwa TRANSPORTU i SPRZEDAŻY BETONU, WYNAJMU POMP. Atrakcyjne ceny, terminowość, kompleksowość usług, a także najwyższa branżowa jakość gwarantowane!