Pompy śrubowe zalicza się do grupy pomp rotacyjno-wyporowych. Zależnie od zastosowanej konstrukcji i budowy można wykorzystywać je w transporcie mediów o różnej gęstości czy lepkości, jak lepkie płyny, oleje czy emulsje. Działają one w oparciu o geometrię elementów wyporowych – statora i rotatora. Powstaje z nich tzw. komora wyporowa. Pompy zasysają ciecze, a następnie wypierają je mechanicznie.

Zastosowanie i możliwości pomp śrubowych

Hydraulika siłowa, a w tym właśnie pompy śrubowe stanowią ważny element wyposażenia w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli weźmiemy pod uwagę działanie pomp wyporowych, to warto dostrzec, że posiadają one bardzo duże zdolności do samozasysania, działają sprawnie i są trwałe. Co ciekawe są to rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych. Wykorzystuje się je w celu transportowania wody ze studni głębinowych do budynków jedno i wielorodzinnych. Stosuje się je także w obiektach rekreacyjnych oraz wypoczynkowych, zakładach mechanicznych i produkcyjnych.

Właściwości pomp śrubowych sprawiają, że procesy produkcyjne mogą być znacznie przyspieszone. Uwagę zwraca również, że gwarantują one bezpieczne przesyłanie niemal każdej cieczy. Urządzenia te są wyjątkowo wytrzymałe, jednak w pewnym momencie konieczna może być regeneracja pomp siłowych.

Jakie zalety wyróżniają pompy śrubowe?

Jak mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa Hydraulic Motors, które prowadzi sprzedaż pomp siłowych oraz ich regenerację, urządzenia te są przede wszystkim trwałe i wręcz niezawodne, nawet przy ciężkiej pracy. Konserwacja nie musi odbywać się często, a jeśli urządzenie jest odpowiednio uszczelnione, to stanowi to gwarancję dla jego maksymalnej wydajności. Sprawdzają się również w transporcie niebezpiecznych substancji. Właśnie dlatego są wszechobecne w przemyśle, rolnictwie oraz w gospodarstwach domowych. Skutecznie pomogą w przetransportowaniu substancji, która jest uciążliwa pod tym względem, z uwagi na gęstość.