Oszczędzanie na usługach kominiarskich jest ogromnym ryzykiem, gdyż zaniedbany komin to zagrożeniem życia mieszkańców budynku. Sprawnie działający system kominowy zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Kiedy komin nie będzie czyszczony regularnie, praca całego systemu zostaje zaburzona. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza może doprowadzić do tragedii.

Dlaczego wykonuje się przeglądy kominiarskie?

Wielu właścicieli domów nie przestrzega obowiązku przeglądu i czyszczenia kominów, z czystej naiwności, zakładając, że nic się nie wydarzy, a zaoszczędzi się pieniądze. Zaniedbane kominy mogą doprowadzić do niewyobrażalnej tragedii, szczególnie okresie grzewczym, gdy bardzo często dochodzi do pożarów, podtruć, a nawet wypadków śmiertelnych. Niektórzy właściciele budynków sami próbują oczyszczać kominy, nie mając odpowiedniej wiedzy na ten temat. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie swoim i domowników, wezwijmy kominiarza z uprawnieniami i nie oszczędzajmy na przeglądach. W przypadku wspólnot mieszkaniowych to na zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek zaproszenia kominiarza do budynku, przynajmniej raz w roku, w celu kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, co jest uregulowane w prawie budowlanym. Natomiast przepisy przeciwpożarowe nakazują usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z komina.

Zakład Kominiarski Dawid Kropidłowski to firma oferująca szeroki wachlarz usług kominiarskich dla klientów indywidualnych i biznesowych. Specjalizuje się w kontrolowaniu, czyszczeniu i konserwacji przewodów kominowych oraz wentylacji, a także montażu i serwisie kominków. Dodatkowo, firma świadczy ekspertyzy i opinie kominiarskie, inspekcje kominów oraz odbiory kominiarskie, realizowane przez doświadczonych fachowców. Wyróżniając się jako jeden z najlepszych zakładów kominiarskich, firma Dawida Kropidłowskiego gwarantuje kompleksowe rozwiązania i wysoki standard obsługi.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Kontrole kominów mogą wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami. Przegląd komina powinniśmy zlecić fachowcowi, który należy do Krajowej Izby Kominiarzy i ma odpowiednie kwalifikacje i stosowne dokumenty. Przegląd Kominiarski jest procesem złożonym. Kominiarz na nasze zaproszenie sprawdza przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne. Przeprowadza badanie drożności i biegu poszczególnych kanałów oraz ich szczelności. Ponadto kontroluje podłączenia przewodów do lokalu, czy mieszkania. Następnie przy użyciu specjalistycznego sprzętu przystępuje do przeczyszczania i udrażniania przewodów kominowych. Jeżeli w czasie kontroli okazuje się, że system nie działa prawidłowo, fachowiec diagnozuje usterki oraz doradza dalszy zakres działań. Firma FachKOM świadczy typowe usługi kominiarskie takie jak przeglądy, czyszczenia, wydawanie zaświadczeń, opinii czy ekspertyz. W przypadku, gdy komin będzie wymagał naprawy, to w zależności od potrzeby firma przeprowadzi udrożnienie komina, odgruzowanie, uszczelnienie komina metodą szlamowania, montaż wkładów kominowych, nasad czy frezowanie (rozwiercenie) przewodu kominowego. Wszystko po to, aby komin spełniał należycie swoją funkcję. Na zakończenie kominiarz sporządza protokół zakresu wykonywanych prac.

Jakie kary grożą za brak przeglądu kominiarskiego?

Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego właściciel, czy zarządca budynku, ma obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Taką kontrolę może przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi. Za uchylanie się od obowiązku regularnych kontroli kominów nakładane są kary finansowe. Właściciel lub zarządca budynku może zapłacić mandat w wysokości do 500 zł, który wciąż nie zwalnia z obowiązku przeprowadzenia kontroli komina. Brak wykonanego przeglądu skutkuje nawet odcięciem ze względów bezpieczeństwa dopływ gazu do budynku.

Konsekwencje braku przeglądu mogą być znacznie większe, ponieważ może nastąpić zaczadzenie osób przebywających w domu, a więc konsekwencje o wiele poważniejsze od kwestii finansowych. Należy pamiętać, że choć z roku na rok liczba zdarzeń z udziałem tlenku węgla sukcesywnie spada, to wciąż jest bardzo wysoka – w sezonie grzewczym 2019/2020 samych zdarzeń w Polsce zanotowano 3074, w wyniku których 1447 osób było poszkodowanych, a 37 osób zmarło. I choć czujka czadu jest doskonałym wsparciem, to jednak przegląd komina, wraz z jego czyszczeniem pozwala uniknąć niekorzystnych sytuacji. Dbajmy o to, abyśmy my oraz lokatorzy naszej nieruchomości, nie stali się kolejnym punktem w tej smutnej statystyce. Należy wiedzieć, że niedrożny komin jest przyczyną nie tylko zaczadzenia, ale także pożarów, stąd właściciel nieruchomości odpowiada nie tylko za jej lokatorów, ale także pobliskie budynki, na które ogień może się przenieść. Warto także nadmienić, że w przypadku pożaru związanego z nieprawidłową eksploatacją przewodów kominowych, firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, ponieważ w tym celu wymagana jest aktualna opinia z kontroli kominiarskiej. Jej brak uznaje się za celowe zaniedbanie i winę przekłada na właściciela/zarządcę budynku. Przegląd Kominiarski jest więcej niż tylko formalnością prawną, to czynności, od których zależy bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi.