Kiedy budowa dobiega końca, ale nie rozpoczęło się jeszcze użytkowanie budynku, na którego budowę dostałeś pozwolenie, należy do nadzoru budowlanego złożyć zawiadomienie o ukończeniu budowy. Wtedy właśnie wykonywana jest dokumentacja geodezyjna, a właściwie mapa, uwzględniająca powstałe zmiany, czyli to co zostało wybudowane naszej działce.

Czym jest powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna?

Po ukończeniu budowy zarówno budynku mieszkalnego, jak też użytkowego trzeba wykonać inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. To proces polegający na zebraniu aktualnych danych działki przy pomocy odpowiednich i dokładnych pomiarów geodezyjnych. Dane te zbierają geodeci, tacy jak Geodeta Uprawniony inżynier Jarosław Marcyniuk z Redy. Muszą wziąć pod uwagę rozmieszczenie na przestrzeni działki wszelkich obiektów będących elementami zagospodarowania danej nieruchomości budowlanej. Po zebraniu danych, specjaliści są zobowiązani do stworzenia dokumentacji powykonawczej. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna musi zawierać wszystkie dane, które dotyczą wprowadzonych zmian, jakie zostają naniesione na mapę zasadniczą. Wykonuje się także operat geodezyjny, obejmujący komplet dokumentów geodezyjnych sporządzonych na każdym etapie budowy. Dotyczy to również prac przygotowawczych, jak tyczenie. Po zakończonej inwentaryzacji jedna kopia mapy zostaje przekazana kierownikowi budowy, a druga właścicielowi budynku, z kolei jej oryginał trafia do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Kiedy konieczne jest wykonanie powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej?

Inwentaryzację geodezyjną powykonawczą należy przeprowadzić w momencie gromadzenia dokumentów do odebrania budowy, gdy wygląd domu uległ zmianie i jest inny niż w poprzednim projekcie (powoduje to dokonania zmian zagospodarowania działki). Kiedy chcesz, by na mapie był widoczny budynek oraz wszystkie wykonane przyłącza, które przed zasypaniem terenu należy pomierzyć również należy wykonać inwentaryzację. Jest ona konieczna w momencie, gdy starasz się o dofinansowanie do wybudowania sieci wodociągowej, wymieniasz instalację elektryczną i zależy ci, by była naniesiona na mapy oraz w sytuacji gdy zostały wykonane jeszcze inwestycje, które wymagają dokumentu odbioru. Tak więc główny cel inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej to rejestracja wszystkich zmian jakie nastąpiły od momentu rozpoczęcia budowy do jej zakończenia, jak również sprawdzenie czy są one zgodne z projektem budowlanym.

Wszelkie prace geodezyjne, w tym pomiary oraz mapy sytuacyjno-wysokościowe, tyczenie budynków, inwentaryzacje przyłącza gazu czy wznowienie granic działki, wykonuje geodeta Jarosław Marcyniuk.