Pokrycie dachu czasami wiąże się z niemałym kłopotem, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materiału, który będzie służył latami jako idealne zabezpieczenie domu. Płyty warstwowe cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, jest to stosunkowo nowa technologia, jednak bardzo uniwersalna. Poznaj, czym one są, z czego się składają i jakie mają zalety.

Charakterystyka płyt warstwowych

Materiał ten, którym coraz częściej właściciele domów decydują się pokryć dachy, składa się z głównego rdzenia i okładzin z blachy. Zewnętrzną warstwą może być stal lub aluminium. W przypadku wypełnienia, czyli głównej, zawierającej najwięcej przestrzeni części do wyboru może być pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian. W zależności od potrzeb izolacyjnych można wybrać różną opcję.

Zastosowanie płyt warstwowych jest wszędzie. Dach jest miejscem ich głównego przeznaczenia, ale bardzo dużo firm wykorzystuje je również do budowy hal przemysłowych czy obiektów handlowych, a także ocieplania budynków od mało widocznej strony ze względu na zewnętrzną warstwę blachy, która nie jest idealnym wykończeniem elewacji.

Jakie są zalety i wady płyt warstwowych?

Konkurencyjną zaletą względem innego materiału jest szybkość montażu płyt warstwowych. Jeśli specjaliści są doświadczeni, położenie dachu zajmie im nie więcej niż jeden dzień. Fachowcy z PRB Dachovia posiadają wiedzę w tym zakresie i są w stanie wykonać swoją pracę sprawnie i terminowo.

Z racji występowania blachy jako okrycia wierzchniego płyty te są bardzo wytrzymałe, mocne i odporne na zniszczenia. Niewątpliwie jest to duża zaleta, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie na długie lata i występowanie ciężkich warunków atmosferycznych, w tym na przykład grad.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na budowę obiektu z płyt wypełnionych rdzeniem poliuretanowym, musi mieć na uwadze fakt, że taka konstrukcja nie jest na tyle wytrzymała i trwała w porównaniu do murowanych wersji z cegieł i betonu. Wybór odpowiedniego materiału zawsze warto skonsultować ze specjalistą i uzyskać fachową poradę.