Każda instalacja ma swoją wytrzymałość i wydolność. Od kilkunastu lat obserwujemy gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną – coraz więcej sprzętów elektronicznych, rtv i agd. używamy, częściej też używamy elektrycznych piekarników i kuchenek mikrofalowych, płyt indukcyjnych i elektrycznych niż popularnych do niedawna kuchenek i piekarników gazowych. Kiedy nadchodzi ten moment, że trzeba wymienić instalację? Zapraszam do lektury.

Niekiedy wymiana instalacji jest absolutną koniecznością. Zdarza się jednak, że wystarczy ją tylko zmodernizować i wykonać serwis. Warto zapewnić sobie i swojej rodzinie komfortowe warunki życia i bezpieczeństwo użytkowania wszelkich sprzętów. Znaczna część pożarów domów powstaje w wyniku przepalenia niesprawnej instalacji elektrycznej, przesilenia jej i w efekcie zniszczenia nie tylko samych kabli, ale też urządzeń, które były podpięte do sieci, a w wyniku pożaru- całego domu. Zdecydowanie nie warto ryzykować wzywania pogotowia elektrycznego i straży pożarnej.

Dlaczego wymiana instalacji elektrycznej na czas jest tak ważna?

Przez lata eksploatacji materiał, z którego wykonane są przewody elektryczne, zużywa się. Podczas montażu instalacji obliczana była wydolność sieci i zapotrzebowanie na energię. Na tej podstawie dobierane były wymiary przekrojów kabli. Kiedy znacznie zwiększa się zużycie energii w znacznym stopniu, istniejące przekroje nie są wydolne, zmniejsza się poziom napięcia w sieci i okablowanie ulega przepaleniu.

Kiedy wymiana, a kiedy rozbudowa?

W świetle prawa jesteśmy zobowiązani do modernizacji sieci elektrycznej przy każdej przebudowie obiektu lub zmianie sposobu jego użytkowania. Celem tego zabiegu jest dostosowanie instalacji do nowych potrzeb i wymogów. Zabieg taki jest też bezwzględnie wymagany w przypadku pojawienia się zagrożenia pożarowego, co wydaje się oczywiste.

Najnowsze zaś wymogi muszą spełniać tylko nowo budowane obiekty (lub też takie, które były modernizowane po zmianach tych przepisów). Instalacja powinna być wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi, w obwodach zaś mają występować trzy, a nie dwa przewody, a wszystkie przewody do 10 mm2 przekroju muszą być miedziane, a nie aluminiowe (ze względów bezpieczeństwa). W praktyce ważne jest regularne dostosowywanie stanu instalacji do pracy, jaką ma wykonać. Im więcej sprzętów ma obciążyć sieć- tym większa potrzeba sprawdzania jej stanu.

Jeśli więc budynek jest w dobrym stanie i nie wymaga remontu, a wiemy, że zastosowane rozwiązania są przestarzałe, warto rozbudować sieć, aby zapewnić sobie bezpieczne warunki. Warto podkreślić, że administratorzy, właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków i doprowadzenia mediów, usuwania wszelkich usterek na bieżąco. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli budynek ma ponad 30 lat.

Dotyczy to nie tylko domków jednorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej, ale też wielkopłytowych budynków wielorodzinnych, gdzie często stan instalacji woła o pomstę do nieba – dobry elektryk, który zdiagnozuje, co jest do poprawy to podstawa. Takie modernizacje i wymiany instalacji wykonuje Montownia Szczepan Papliński.