Kamery na posesji prywatnej, bramki kontrole w biurowcach wielkich korporacji oraz czujniki montowane przy oknach i drzwiach, to przykłady systemów alarmowych. Ich rodzajów jest jednak znacznie więcej, a z każdym rokiem pojawia się wiele nowych opcji oraz innowacji technicznych. Jeśli chodzi zaś o najpopularniejsze typu systemów alarmowych, wyszczególnić można je ze względy na typ centrali oraz zastosowanie. Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Rodzaje systemów alarmowych ze względu na typ centrali

Wybierając system alarmowy, przede wszystkim istotne jest zwracanie uwagi na standard centrali. Inne rozwiązania techniczne wybiera się dla obiektów przemysłowych, a inne dla tych komercyjnych czy publicznych. To samo dotyczy domów jednorodzinnych, gdzie można wybrać mniej zaawansowane i rozbudowane modele. Jakie typu centrali są zaś dostępne obecnie na rynku?

Najczęściej montażyści systemów alarmowych proponują centrale alarmowe z modułami TCP/IP lub GSM, a także pozwalające na konfigurację i zintegrowanie z systemami automatyki budynkowej BMS lub Smarthome. Oznacza to, że takie urządzenia można podpiąć pod instalacje nowej generacji KNX czy też pod okablowanie strukturalne. Przykładem wysokiej jakości centrali alarmowych w przystępnych cenach są modele VERSA marki SATEL, o których zamontowanie można prosić specjalistów z firmy Z.U.E. JUREK  Swarzędza. Takie firmy są przygotowane na realizowanie projektów systemów alarmowych zarówno opartych o komunikację za pomocą sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej. Popularne są również alarmy z instalacją hybrydową, w tym te zarządzane w wersjach mobilnych (przez smartfon) oraz webowych (przez laptop).

Rodzaje systemów alarmowych ze względu na zastosowanie

Wbrew pozorom systemy alarmowe to nie tylko alarmy dźwiękowe, które chronią budynek przed włamaniem i kradzieżą. Zestawy urządzeń oraz wielu czujników, które są dostępne w sprzedaży do błyskawicznego montażu oraz rozruchu, gwarantują znacznie szerszą funkcjonalność. Systemy alarmowe ze względu na zastosowanie to zatem:

  • systemy antywłamaniowe – opierają się głównie na pracy czujników magnetycznych i czujników podczerwieni, a zwykle montowane są na drzwiach, bramach oraz oknach;
  • systemy antynapadowe – uruchamiane są przy użyciu specjalnego przycisku alarmowego lub na pilota, uaktywniając działanie pozostałych systemów alarmowych oraz przekazując informację o zagrożeniu do służb mundurowych czy agencji ochroniarskiej (rozwiązanie wybierane często przez sklepy jubilerskie, muzea, banki, a nawet przez szpitale i szkoły);
  • systemy przeciwpożarowe – pozwalają na wykrywanie niebezpieczeństwa pożarowego za pomocą czujników ognia i dymu, a także dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii termowizyjnej;
  • systemy telewizji przemysłowej (CCTV)/monitoring – alarmy oparte o skomunikowane ze sobą czujniki i przede wszystkim kamery (obecnie stosuje się głównie kamery w standardzie IP), które można montować zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach.
  • systemy kontroli dostępu (SKD) – tworzy się je po to, by kontrolować personalia osób wchodzących do budynków lub określonych pomieszczeń, co oznacza, że alarmy to umożliwiają dostęp do danych przestrzeni poprzez autoryzację kartą, kodem czy zeskanowanie linii papilarnych, tęczówki oka, kodu QR, tablic rejestracyjnych.

Systemy alarmowe jako instalacje niskoprądowe

Systemy alarmowe tworzone są w różnych technologiach, standardach oraz o odmiennej funkcjonalności. Niektórym zależy na posiadaniu w budynku rozbudowanego systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), a dla innych ważny jest sam monitoring. Każdy inwestor niezależnie od rodzaju wdrażanego alarmu powinien jednak zadbać, by był on bezawaryjny, energooszczędny, prosty  w obsłudze oraz łatwy w montażu. Takie cechy systemów alarmowych pozwala osiągnąć instalacja niskoprądowa, która pracuje przy tzw. niskim napięciu. Dochodzi ono do napięcia znamionowego na poziomie 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Dzięki temu sieć taka zabezpieczona jest przeciw przeciążeniom czy pożarom, a także wpływa na niewielkie zużycie prądu.

Warto wiedzieć, że instalacje niskoprądowe niezbędne są m.in. przy tworzeniu przewodowych i bezprzewodowych sieci komputerowych. Ważne są one również do zastosowania okablowania światłowodowego.