Bale na domy drewniane, deski sufitowe, szalówka oraz inne rodzaje drewna budowlanego muszą być odpowiednio wysuszone, aby obniżyć ryzyko skręcania, pękania oraz niepożądanej zmiany barwy. Najwyższej jakości drewniane surowce, w tym tarcicę iglastą i liściastą oraz deski tarasowe, a ponadto także drewno kominkowe oferuje Tartak Kołodziej w Piekielniku. Dlaczego to właśnie w tym zakładzie warto się zaopatrywać?

Doskonałe drewno suszone na domy z bali i nie tylko

Drewno, będące naturalnym, ekologicznym surowcem odnawialnym jest wykorzystywane przez człowieka na trzydzieści tysięcy sposobów. Używa się go między innymi do tworzenia obiektów kultu, sztuki, produkcji narzędzi, zabawek, instrumentów muzycznych, mebli (pokojowych i ogrodowych), skrzyń. Dzięki temu, że materiał ten jest łatwy w obróbce, a jednocześnie trwały i wytrzymały mechanicznie, znajduje zastosowanie również w budownictwie. Przycinaniu poddaje się drewno sezonowane. Proces suszenia drewna odbywa się w specjalnych komorach, na paletach. Wyschnięty surowiec struga się i rozcina, dzięki czemu otrzymuje się lamele i bale. Tartak Kołodziej w Piekielniku oferuje najwyższej jakości drewno, w tym między innymi deski na sufit, podłogi czy taras, a także piękne bale na domy.

Najlepsza więźba dachowa

Konstrukcja dachu obejmuje krokwie, łaty, kontrłaty, kantówki, podbitki oraz pozostałe deski. Wszystkie te elementy, aby utrzymały pokrycie i stanowiły solidny, trwały szkielet, muszą zostać wykonane z wytrzymałego, twardego i trwałego drewna – sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Dostępna w Tartaku Kołodziej więźba krokwiowa, jętkowa i płatwiowo-kleszczowa jest specjalnie przycierana i przycinana do równej długości. Zabiegi te niwelują ryzyko powstawania nierówności w pokryciu dachu.

Thermo jesion – idealne deski na taras

Jednym z ulubionych materiałów do wykończenia tarasu są deski jesionowe, cechujące się twardością, gęstością, stabilnością konstrukcyjną i wyraźnie widoczną strukturą słojów, a ponadto głęboką barwą. Po poddaniu surowca obróbce termicznej cukry znajdujące się w strukturze drewna krystalizują się, znacznie podnosząc jego odporność na wilgoć, próchnicę i grzyby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, deski ze zmodyfikowanego jesionu, oferowane przez tartak w Piekielniku wykazują lepszą izolację cieplną, a ponadto nie trzeba ich dodatkowo konserwować. Taras wykończony thermo jesionem cechuje więc nie tylko stabilność konstrukcyjna, ale również atrakcyjny wygląd, głęboka i piękna barwa.