Funkcjonowanie przedsiębiorstwa nierozerwalnie wiąże się z przyjęciem na stan firmy składników kwalifikowanych jako środki trwałe. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego i zgodnego z obowiązującymi przepisami prowadzenia firmy, niezbędne jest określenie wartości posiadanych środków trwałych. Proces ten powinien być realizowany zgodnie z konkretnymi zasadami przez fachowców takich jak Rzeczoznawca Majątkowy Zbigniew Pawlak.

Kilka słów o środkach trwałych

Prowadzenie firmy oraz realizacja wyznaczonych celów działalności przedsiębiorstwa, wymaga najczęściej posiadania określonych środków trwałych. Szczegółowa wiedza o ich wartości, stanie oraz zapotrzebowaniu na nie, jest niezbędnym warunkiem skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Warto przy tym wspomnieć, że środki trwałe to rzeczowe składniki majątku, charakteryzujące się następującymi cechami:

  • stanowią własność lub współwłasność przedsiębiorcy,

  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,

  • przewidywany okres ich użytkowania jest dłuższy niż 1 rok,

  • są kompletne, zdatne do użytku i wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bądź też oddane są do użytkowania na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub leasingu.

Środkami trwałymi są w szczególności nieruchomości (w tym grunty, budowle, budynki lub lokale), maszyny, urządzenia, środki transportu oraz narzędzia, ruchomości i wyposażenie, a także inwentarz żywy.

Wartość początkowa środków trwałych

Przedsiębiorca wchodzący w posiadanie środka trwałego zobowiązany jest do sklasyfikowania tego składnika majątku oraz ustalenia jego wartości początkowej. W zależności od sposobu pozyskania środka trwałego jego wartość początkowa będzie się różnie kształtować. Dlatego też wycena środków trwałych w przypadku wartości początkowej przeprowadzana jest w oparciu o:

  • cenę nabycia – przy ich odpłatnym nabyciu,

  • koszt wytworzenia - w przypadku wytworzenia środków trwałych we własnym zakresie,

  • wartość rynkową - w przypadku nieodpłatnego nabycia, spadku czy darowizny (chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości).

Aktualizacja wyceny początkowej

Ustalona wartość początkowa środków trwałych może być zmieniona tylko wtedy, jeśli środek trwały został ulepszony albo w sytuacji gdy przeprowadzona została aktualizacja wyceny. W przypadku aktualizacji wyceny umożliwia ona urealnienie początkowej wartości środków trwałych, która stała się nierealna, np. na skutek inflacji. Jest to zatem forma korekty, której celem jest doprowadzenie tych aktywów do wartości najbardziej prawdopodobnej na określony moment. Aktualizacja wyceny środków trwałych obejmuje przede wszystkim:

  • obniżenie wartości środków trwałych – jeśli np. nie spełniają już wymogów definicji aktywów,

  • podwyższenia ich wartości - na podstawie odrębnych przepisów.

Aktualizacja polega przede wszystkim na przeliczeniu wykazanej w ewidencji księgowej wartości brutto oraz wartości umorzenia poszczególnych środków trwałych, z zastosowaniem odpowiednich wskaźników przeliczeniowych, określonych w ujednoliconych dla wszystkich podmiotów gospodarczych, przepisach ustawowych. Oznacza to, że firmy nie mogą samodzielnie decydować o sposobie aktualizacji wyceny środków trwałych, gdyż zgodnie z art. 22o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aktualizacja ta następuje na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów.

Wszelkie operacje związane z wyceną środków trwałych wymagają zarówno specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości, jak i znajomości aktualnych przepisów prawa podatkowego. Dlatego te zadania warto powierzać specjalistom takim jak Rzeczoznawca Majątkowy Zbigniew Pawlak z Warszawy. Nie zajmuje się tylko wycenami środków trwałych i przedsiębiorstw. Jego oferta obejmuje także wycenę nieruchomości, wycenę ruchomości, wyceny udziałów/akcji spółek. Do tego dochodzą wyceny maszyn i urządzeń związanych z nieruchomością.