Zabytki, zarówno ruchome, jak i nieruchome, wymagają regularnych prac konserwatorskich, dzięki którym na długo zachowają swój piękny wygląd. Celem konserwacji obiektów zabytkowych i dzieł sztuki jest przede wszystkim ich zabezpieczenie przed destrukcyjnym działaniem czasu oraz czynników zewnętrznych. Kompleksowe usługi konserwatorskie świadczy Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska. Poznaj jej szczegółową ofertę!

Na czym polega konserwacja zabytków?

Konserwacja zabytków to zespół czynności wykonywanych w celu zachowania danego obiektu architektonicznego lub dzieł sztuki w niezmienionym, nienagannym stanie przez jak najdłuższy okres. Prace konserwatorskie obejmują kilka etapów, wśród których wyróżniamy:

  • przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji i oględzin stanu technicznego;

  • przygotowanie planu konserwacji;

  • przeprowadzenie wszelkich niezbędnych zabiegów konserwacyjnych – w tym usunięcie mikroorganizmów oraz wzmocnienie narażonych na uszkodzenie struktur.

Po zakończonym procesie konserwacji danego zabytku konserwator poinformuje Cię, kiedy warto przeprowadzić ponowną konserwację oraz jak spowolnić proces degradacji poszczególnych elementów.

Zajmujemy się kompleksową konserwacją zabytków ruchomych i nieruchomych, przy użyciu najwyższej jakości materiałów i sprawdzonych, nieinwazyjnych technik konserwatorskich

– informuje pracownik firmy Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska.

Konserwacja, a renowacja

Renowacja zabytków, w przeciwieństwie do konserwacji, nie ma na celu wyłącznie zabezpieczenia oryginalnych elementów oraz struktur, ale przede wszystkim polega na odtworzeniu utraconych w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych fragmentów. Warto mieć na uwadze, że prace renowacyjne mają wpływ na wartość i wygląd obiektu zabytkowego, a konieczność ich przeprowadzenia jest zazwyczaj podyktowana brakiem środków zabezpieczających oraz bieżącego wykonywania prac konserwatorskich.Jeżeli zależy Ci na ocaleniu formy oraz pierwotnego wyglądu obiektu zabytkowego – regularnie dbaj o jego konserwację!