Obecnie podczas budowy domu jednorodzinnego wiele uwagi poświęca się kwestiom dotyczącym jak najlepszej izolacji ścian zewnętrznych, czyli elewacji. Wybór optymalnej technologii jest tutaj niezmiernie istotny. Obecnie inwestorzy mają do wyboru wiele różnorodnych materiałów. Nie zmienia to jednak faktu, że największym zainteresowaniem wciąż cieszą się wełna mineralna oraz spieniony polistyren. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać i czy o którejś z opcji można powiedzieć, że jest wyraźnie lepsza?

Wełna i styropian a współczynnik przenikania ciepła

Parametrem, który bezpośrednio decyduje o tym, z jak dobrym materiałem termoizolacyjnym ma się do czynienia, jest tzw. współczynnik przenikania ciepła, który w katalogach reklamowych oraz specyfikacjach technicznych oznacza się grecką literą lambda. Zasada jest tutaj bardzo prosta. Im mniejszą ma on wartość liczbową, tym lepiej dla samych klientów. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Art Bud, którzy od lat zapewniają inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie dociepleń budynków prywatnych oraz przemysłowych – izolacyjność cieplna dobrej jakości wełny wynosi 0,045 do 0,032 W/(m*K).

Wynik ten – uwzględniając współczesne standardy – z pewnością można uznać za dobry. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku styropianu można liczyć na lambdę wynoszącą 0,031 W/(m*K), czyli na nieco lepszą. Choć różnice te nie są znaczące, zawsze należy mieć je na uwadze. Zarówno styropian, jak i wełna sprawdzą się podczas budowy obiektów energooszczędnych.

Co z izolacją akustyczną?

Izolacja akustyczna to bardzo ważny parametr dla zdecydowanej większości inwestorów, a w szczególności tych, których nieruchomość zlokalizowana jest nieopodal drogi dojazdowej. W tej kategorii wełna mineralna nie ma obecnie absolutnie żadnej konkurencji. Deklasuje ona nie tylko spieniony polistyren, ale także wszystkie inne dostępne na rynku materiały. Jak słusznie zaznaczają fachowcy z firmy Art Bud – wełna mineralna często montowana jest m.in. na poddaszach użytkowych, gdzie odpowiada zarówno za izolację termiczną, jak i za wygłuszenie dźwięków powstających wskutek np. padającego deszczu.

Nie oznacza to jednak, że zainteresowani zakupem klienci otrzymują do swojej dyspozycji produkt doskonały. Ze względu na duży ciężar oraz specyficzną strukturę prawidłowa instalacja wełnianych płyt na elewacji jest czasochłonna, wymaga uczestnictwa przynajmniej kilku pracowników, a co za tym idzie – generuje wyższe koszty robocizny. Dlatego też w razie wątpliwości, jaki materiał na ocieplenie elewacji wybrać, warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy zaproponują optymalną opcję.