Papa termozgrzewalna to materiał na pokrycia dachowe, który charakteryzuje się doskonałą hydroizolacją, niską ceną i ponadprzeciętną wytrzymałością. Oferta producentów obejmuje wiele rodzajów papy m.in. oksydowaną, modyfikowaną polimerami czy z włókna szklanego. Sprawdźmy, co na temat nowoczesnych rozwiązań budowlanych mówi specjalista z firmy Dachy Tomasza Duliby.

Układanie papy termozgrzewalnej – na co zwracać uwagę?

Papy termozgrzewalne są szczególnie popularne na dachach płaskich, chociaż mogą być instalowane na skośnych. Idąc za radą dekarza z firmy Tomasza Duliby, przy montażu na połaciach o nachyleniu większym niż 20 stopni należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ rozgrzany materiał może spływać. W takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem są papy mocowane na gwoździe.
Biorąc pod uwagę właściwości i strukturę materiału, papa termozgrzewalna świetnie sprawdzi się na dachach z betonu. Można ją także zastosować na szopach, garażu i innych drewnianych konstrukcjach. Właściciele nieruchomości, którym zależy na dachu porośniętym trawą, muszą sprawdzić, czy papa ma odporność biologiczną – stosując zwykłą papę istnieje ryzyko, że korzenie uszkodzą poszycie.

Dachy Tomasz Duliba: jaką papę położyć na dachu?

Papa na włóknie szklanym, poliestrowym lub welonie szklanym, to dobry wybór na dachy, które nie pracują. Podłoże, które jest podatne na zmiany wymiarów, wymaga zastosowania materiałów odpornych na rozciąganie, które nie popękają. Specjalista z firmy Dachy Tomasza Duliby wskazuje, że najbezpieczniejszym wyborem będzie papa podkładowa na włóknie poliestrowym, którą można z powodzeniem zainstalować na izolacji z wełny mineralnej.
Przed rozpoczęciem czynności dekarskich należy dokładnie sprawdzić stan techniczny połaci. Papa musi być zainstalowana na płaskiej powierzchni – w przypadku usunięcia nierówności można ją zainstalować na starej papie. Miejsca zabetonowane lub wypełnione zaprawą wymagają dodatkowego zagruntowania.