Posadowienie konstrukcji na wybranej działce wymaga stworzenia odpowiednich warunków m.in. w zakresie nośności gruntu. Jeśli podłoże nie jest właściwe, to konieczne jest jego wzmocnienie oraz rewitalizacja. Prace w tym zakresie należy powierzyć projektantowi zajmującemu się geotechniką, który będzie w stanie zaproponować optymalne rozwiązania dla danego gruntu.

Nierównomierne osiadanie budynku

Podłoże złej jakości, którego nośność nie jest właściwa dla posadowienia budynku, może być przyczyną sporych problemów z utrzymaniem zbudowanego na nim obiektu w odpowiednim stanie technicznym. Elementy konstrukcyjne najczęściej w takim wypadku ulegają uszkodzeniom, które doprowadzić mogą nawet do katastrofy budowlanej. Z tego względu niezbędne jest dokładne zbadanie parametrów gruntu. Słabe czy niejednorodne podłoża powinny być właściwie wzmocnione, co wykonuje się m.in. poprzez skrępowanie ziaren kruszywa i połączenie ich z tzw. georusztami.

To charakterystyczne siatki, które charakteryzują się jednolitą budową i tym samym pozostają bardzo solidnym rozwiązaniem w zakresie wzmacniania podłoża. Osiągnięcie satysfakcjonujących właściwości w zakresie nośności gruntu poprzez wykorzystanie takiej metody to jedno z rozwiązań proponowanych przez firmę Geoset S.C., która zajmuje się m.in. projektowaniem geotechnicznym. Wykonana koncepcja wzmocnienia i rewitalizacji pozwoli przygotować podłoże do budowy wybranego obiektu użytkowego i pozostanie solidnym, przystosowanym do przyjmowania sporych obciążeń gruntem.

Mikrowybuchy metodą na zagęszczenie gruntu

Jedną z efektywnych metod na wzmocnienie podłoża jest zastosowanie mikrowybuchów. Metoda ta również wymaga sporządzenia odpowiedniego projektu geotechnicznego, który uwzględni najważniejsze parametry gruntu oraz obiektów znajdujących się w bezpośredniej okolicy terenu przeznaczonego pod budowę. Mikrowybuchy wykonywane pod ziemią sprawdzają się w przypadku gruntów organicznych i piaszczystych, powodując ich konsolidację oraz zagęszczenie.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania w zakresie wzmocnienia podłoża należy pamiętać o konieczności przygotowania projektu geotechnicznego. Jego właściwe wykonanie pozwala uniknąć problemów związanych z niewłaściwymi parametrami w zakresie nośności gruntu, co tym samym wpływa na stabilność elementów konstrukcyjnych. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi geotechniczne – jedną z nich jest właśnie przygotowywanie dokumentacji związanej z doborem optymalnej metody wzmocnienia gruntu i jego przeprowadzenia na wybranej działce.