Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę budynku jest pierwszym i często najtrudniejszym krokiem w stronę finalnej zmiany zagospodarowania danej przestrzeni. Uzyskanie takiej zgody nie należy jednak do najłatwiejszych i wiąże się z Prawem budowlanym. Rodzi to konsekwencje związane ze ściśle określonymi procedurami. Podpowiadamy, jak przebiega proces rozbiórki domu jednorodzinnego lub innych budynków.

Pozwolenie na rozbiórkę według Prawa budowlanego

Prawo budowlane bardzo precyzyjnie określa procedury i konieczne pozwolenia administracyjne, które znacznie poprzedzają sam czas rozpoczęcia rozbiórki i prowadzenia prac wyburzeniowych. Współpraca z profesjonalną firmą nadzorującą budowy i kierownikiem rozbiórki z pewnością ułatwi i przyspieszy ten czas, niemniej trzeba się liczyć z dość długim i wymagającym procesem uzyskiwania różnorodnych pozwoleń. W ujęciu prawnym rozbiórka jest zaliczana do jednego z rodzajów prac budowlanych, co niesie za sobą pewne konsekwencje. Akt, na który można się w tym przypadku powoływać, nakazuje stosowanie się do odpowiednich procedur administracyjnych pod groźbą kary grzywny. Proces rozbiórki budynku można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji wydawanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Wiele osób może dziwić fakt, że rozbiórka, choć jest przeciwieństwem budowy, to z punktu widzenia prawa podlega pod to samo ustawodawstwo.

Dokumentacja i opłaty związane z uprawnieniami wykonawczymi

Warto pamiętać o tym, że pozwolenia na rozbiórkę nie wymagają budowle niewpisane do rejestru zabytków oraz nieobjęte ochroną konserwatorską o wysokości poniżej 8 metrów. Dotyczy to również budowli, których odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości, a także obiektów i urządzeń budowlanych. Kierownik budowy powinien odpowiednio wcześniej przygotować kosztorysy budowlane, aby ocenić wszystkie niezbędne wydatki. Po otrzymaniu uprawnień wykonawczych przez profesjonalną firmę można zacząć działanie. Doświadczony ekspert z branży, Tomasz Walczak z firmy Nadzory i Przeglądy budowlane, twierdzi, że niezbędnym elementem jest również odpowiedni audyt, podczas którego specjalista upewni się, że wszystkie formalne procedury zostały dotrzymane zgodnie z prawem i podpisywanymi umowami. Rozbiórka domu jednorodzinnego pod inną zabudowę nie jest szybkim i bezproblemowym procesem, jednak przy współpracy z profesjonalistami można mieć pewność, że wszystkie szczegóły będą dopilnowane i wykonane zgodnie z wcześniej ustalonym planem.