Wszelkie metody wykończenia wnętrz, w których nie wykorzystuje się takich materiałów budowlanych jak beton czy tynk, określa się jako systemy suchej zabudowy. W praktyce oznacza to montaż elementów wykończeniowych w sposób mechaniczny lub za pomocą kleju. Do najpopularniejszych należą przy tym płyty gipsowo-kartonowe. Najczęściej umieszcza się ja na specjalnych profilach, w których produkcji specjalizuje się firma Metpol.

Komponenty do suchej zabudowy

Sucha zabudowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Za jej użyciem przemawia przede wszystkim łatwość wykonania oraz uniwersalny charakter. System ten sprawdza się bowiem zarówno w nowo powstałych budynkach, jak i tych już istniejących wymagających remontu. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ukrycia rozmaitych instalacji lub mankamentów wnętrza za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych czy wyrobów z tworzyw sztucznych. Firma Metpol od ponad dwudziestu lat dostarcza na polski rynek wysokiej jakości akcesoria niezbędne do montażu elementów wykończeniowych. Uzupełnienie oferty profili ściennych i sufitowych stanowią tynki oraz docieplenia, sam asortyment natomiast sukcesywnie poszerza się o nowe produkty.

Wśród elementów przeznaczonych do suchej zabudowy znajdziemy wspomniane już profile – główne, przyścienne, a także stworzone z myślą o charakterystyce poddaszy. Wykorzystuje się je przy budowie sufitów podwieszanych. Do ich konstrukcji niezbędne są również wieszaki. Tu firma Metpol proponuje klientom wieszaki: noniusza, główny i dolny noniuszowy, thermatex z noniuszem lub ze sprężyną, dedykowany do poddaszy oraz wariant ES. W ofercie łączników znalazły się modele krzyżowy i krzyżowy płaski, a także wzdłużny. Inne komponenty stosuje się w budowie ścian w systemie suchej zabudowy. Tu do wyboru mamy standardowe profile typu U oraz C, a także te używane w przypadku ścian o przebiegu krzywoliniowym. W asortymencie firmy Metpol znajdziemy także profile ościeżnicowe, w tym między innymi kątowniki, narożniki aluminiowe czy śruby M8.

Montaż sufitów oraz ścian

Szeroki wybór produktów daje możliwość tworzenia różnych konstrukcji. Z użyciem produktów Metpol bez trudu stworzymy na przykład ruszt dwupoziomowy krzyżowy. Znajduje on zastosowanie przy wysokościach i szerokościach większych niż 4 metry. Używa się go przy tym na potrzeby zwiększenia przestrzeni technicznej między stropem a sufitem podwieszanym oraz dla uzyskania większej sztywności systemu gdy pojawia się konieczność przenoszenia dodatkowych obciążeń. Ruszt jednopoziomowy krzyżowy sprawdzi się w sytuacji, gdy wymiary pomieszczenia nie przekraczają 4 metrów, a zastosowana konstrukcja powinna mieć zmniejszoną wysokość. Zapewnia on przy tym dobrą sztywność sufitu.

Elementem, który wyróżni wnętrze domu, mieszkania czy biura, jest ściana o przebiegu krzywoliniowym. Zarówno ją jak i przegrodę w klasycznej formie, zbudujemy przy pomocy profili ściennych Metpol – tu jednak użyjemy specjalnych nacinanych komponentów. System suchej zabudowy pozwala ponadto znacząco przyspieszyć prace remontowe, natomiast stosunkowo niska waga elementów wykończeniowych nie obciąża konstrukcji, co ma szczególne znaczenie w przypadku starych budynków.