Budując nowy dom niezbędne jest zebranie kilku dokumentów. Jednym z nich jest projekt budowlany. Bez niego nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu. Projekt budowlany domu składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi projekt architektoniczno-budowlany, a drugą projekt zagospodarowania terenu. Co muszą zawierać obie części projektu?

Zawartość projektu architektoniczno-budowlanego

Pierwszą częścią projektu budowlanego domu jest właściwy projekt domu, czyli projekt architektoniczno-budowlany. Składa się on z opisów i rysunków, a do tego wszystkie informacje w nim zawarte muszą zawierać datę wykonania i podpis autora. W projekcie architektoniczno-budowlanym musza być zawarte rzuty wszystkich poziomów domu. Wśród nich muszą znaleźć się również fundamenty, piwnica i dach. W przypadku dachu spadzistego wymaga się również umieszczenie informacji na temat więźby dachowej. Ponadto w tej części projektu znajdują się również przekroje poprowadzone w charakterystycznych miejscach. Mogą być nimi np. schody i elewacje.

Skala podstawowych rysunków w projekcie architektoniczno-budowlanym nie może być mniejsza niż 1:100. Natomiast w przypadku adaptacji lub rozbudowy skala musi wynosić nie mniej niż 1:50. W projekcie architektoniczno-budowlanym nie może również zabraknąć rysunków konstrukcji i instalacji wewnętrznych.

Część opisowa tego projektu zawiera informacje dotyczące posadowienia obiektu, materiałów użytych do jego budowy, konstrukcji domu, a także ważnych rozwiązań instalacyjnych. W projekcie nie może zabraknąć danych na temat warstw przegród ze wskazaniem współczynników izolacyjności termicznej. Wymagana jest także charakterystyka energetyczna domu wraz z obliczeniami dotyczącymi zapotrzebowaniem na ogrzewanie 1 m2 w ciągu roku.

Projekt architektoniczno-budowlany domu wykonywany przez biuro projektowe Probuild zawiera dane dotyczące powierzchni netto domu, z uwzględnieniem części naziemnej i podziemnej oraz kubatura ogrzewana i nieogrzewana.

Projekt zagospodarowania terenu

Drugą częścią całego projektu budowlanego domu jest projekt zagospodarowania terenu. Ta część również zawiera rysunki i opisy. W tej części projektu zostaje przedstawiony plan zagospodarowania całej działki. Zazwyczaj taki rysunek wykonywany jest w skali 1:500. Wyjątki występują w przypadku, gdy dla danego terenu mapa zasadnicza prowadzona jest w mniejszej skali.

Projekt zagospodarowania terenu przedstawia położenie domu na działce i jego rozmiary. Poza tym określone są odległości od granic działki, a także odległość od linii rozgraniczającej ulice lub inne zabudowy.

Do stworzenia projektu zagospodarowania terenu konieczne jest podanie wielkości działki z przedstawieniem zabudowanej powierzchni oraz utwardzeń planowanych i powierzchni, które pozostaną czynne biologicznie. Plan zagospodarowania terenu najczęściej tworzony jest jako projekt zbiorczy. Oznacza to, że przedstawia projektowane uzbrojenie, m.in. przyłącza wodne, studnie itp. W tej części projektu budowlanego muszą być zawarte informacje na temat wszelkich ingerencji w środowisko, np. wycinanie drzew.