Elementy budynków wykonywane z betonu wymagają zastosowania szalunków. Szalunek zapewnia uzyskanie zaprojektowanego kształtu monolitycznego elementu betonowego, ponieważ beton, zanim zastygnie, jest płynny. Chodzi zatem o utrzymanie wymaganego kształtu, do czasu aż beton stężeje. O tym, jakie są rodzaje szalunków oraz w jaki sposób się je stosuje, przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym są szalunki i kiedy się je stosuje?

Szalunek stanowi na budowie konstrukcję tymczasową. Jest to po prostu forma, która może być wykonana z drewna, wodoodpornej sklejki albo z metalu, wewnątrz której układa się zbrojenie, jeśli wykonywany jest element żelbetowy, a następnie wylewa się beton. Dzięki zastosowaniu szalunku beton uzyskuje pożądany kształt, który zachowuje po zastygnięciu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wynajem szalunków. Nie ma konieczności kupowania systemów szalunkowych, jeśli można skorzystać z usług sprawdzonej firmy np. Budo Sprzęt, która oferuje różnego rodzaju sprzęt budowlany na wynajem. To nie tylko szalunki, ale także rusztowania oraz maszyny budowlane takie jak zagęszczarki, wiertnice do gleby czy stopy do ubijania gleby. Wynajem sprzętu budowlanego to duża oszczędność na budowie.

Jak dobrać szalunki na budowie?

Dobór odpowiedniego szalunku nie jest wcale łatwy. Wprawdzie możemy je z grubsza podzielić na szalunki fundamentowe ścienne, słupowe, czy stropowe, ale do prawidłowego wykonania elementów konstrukcyjnych z żelbetu czy betonu można stosować różnego rodzaju rozwiązania systemowe. Przy wyborze szalunku warto się kierować zaplanowaną technologią wykonywania robót szalunkowych oraz logistyką materiałową. Odpowiednia organizacja placu budowy, wynikająca między innymi z wybranej technologii wznoszenia budynku, wpływa na terminowość i ekonomiczność wykonywania prac budowlanych.

Szalunki stosowane są przy wykonywaniu takich elementów budynku jak fundamenty, schody, wieńce stropowe i nadproża, a także przy wylewaniu stropów monolitycznych. Mimo że szalunek jest konstrukcją tymczasową, nie można bagatelizować jego znaczenia. Od tego bowiem, czy zastosowany zostanie odpowiedniej jakości szalunek, a także czy zostanie od wykonany dokładnie i zgodnie ze sztuką budowlaną, zależy późniejsza solidność wykonanej konstrukcji. Prawidłowe wykonanie szalunku, zwłaszcza z drewna, jest pracochłonne, dlatego coraz częściej stosuje się systemy szalunkowe z elementów stalowych i sklejki lub płyty warstwowej.