Malowanie różnego rodzaju materiałów, w tym także stali oraz aluminium, może odbywać się przy użyciu różnorodnych technik i narzędzi, przy czym podstawowym celem tego typu działania jest uzyskanie trwałej oraz estetycznej powłoki malarskiej. I choć sposobów na nanoszenie farb na powierzchnie metalowe jest kilka, to na ich tle znacząco wyróżnia się malowanie proszkowe, którego zalety sprawiają, że technologia ta od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością.

Sposób na trwałą i estetyczną powłokę malarską

Malowanie farbami proszkowymi to doskonała i niezwykle chętnie stosowana alternatywa dla tradycyjnych farb płynnych. Dotyczy to powierzchni różnych materiałów, ale przede wszystkim powierzchni metalowych. Wynika to z faktu, że malowanie proszkowe stanowi obecnie najefektywniejszą metodę pokrywania metali, gładkimi, jednolitymi, pozbawionymi spękań, zacieków lub pęcherzyków, powłokami malarskimi. Dlatego też technologia ta stosowana jest zarówno do malowania ochronnego, jak i dekoracyjnego przedmiotów metalowych. Nie należy przy tym zapominać, że podstawą trwałej i estetycznej powłoki malarskiej jest prawidłowo przeprowadzony proces malowania proszkowego, który składa się z kilku podstawowych etapów:

 1. przygotowanie elementu do malowania – stanowiące jeden z ważniejszych i decydujących o skuteczności lakierowania etapów. Dlatego też w zależności od rodzaju podłoża oraz jego stanu stosuje się odpowiednie zabiegi oczyszczające, takie jak: piaskowanie, śrutowanie, odtłuszczanie, odpylanie, suszenie oraz malowanie specjalnymi środkami antykorozyjnymi,
 2. nanoszenie farby w postaci proszku na przygotowaną i oczyszczoną powierzchnię – gdzie w specjalnych kabinach farba nakładana może być metodą natrysku:
  - elektrostatycznego (potocznie nazywana „koroną”) – z wykorzystaniem wysokiego napięcia,
  - elektrokinetycznego (tzw. „tribo”) – gdzie cały proces opiera się na działaniu energii kinetycznej, a cząstki farby naładowane są elektrostatycznie dzięki sprężonemu powietrzu.
 3. utwardzanie naniesionej powłoki (polimeryzacja) – które przebiega w specjalnym piecu rozgrzanym do ok. 140-200°C, gdzie naniesiona farba zostaje stopiona  i zmieniona w jednolitą warstwę odporną na zniszczenia, ścieranie, wysokie i niskie temperatury oraz korozję.

Różnorodność farb proszkowych

Właściwie przeprowadzony proces malowania proszkowego zapewni nam otrzymanie powłoki malarskiej o odpowiedniej jakości. Warto jednak pamiętać, że niemały wpływ na to ma również dobór właściwego rodzaju farb, które produkowane są w formie granulatu (gdzie cząsteczki substancji lakierujących mają wielkość od 10 do 100 μm), przede wszystkim z żywic i pigmentów nadających powłokom lakierniczym pożądanych własności oraz kolorów. Ze względu na zastosowanie i skład farby proszkowe dzielimy na poliestrowe, epoksydowe, epoksydowo-poliestrowe (hybrydowe).

Zalety malowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe to jedna z najpopularniejszych metod malowania różnorodnych elementów metalowych, takich jak choćby ogrodzenia, balustrady, instalacje oraz części konstrukcji budowlanych, a także wiele innych przedmiotów używanych zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i wyrobów wykorzystywanych indywidualnie każdego dnia. Wpływ na popularność tej technologii mają jej niewątpliwe zalety, z których wymienić należy:

 • wydajność – wynikająca z faktu, że malowanie farbami proszkowymi pozwala na stuprocentowe wykorzystanie materiału, gdyż nadmiar farby, która nie osadza się na malowanej powierzchni, pozostaje w komorze lakierniczej, co pozwala na ponowne jej wykorzystanie w kolejnym cyklu lakierowania,
 • estetyka – gdyż nanoszony materiał idealnie przylega do malowanej powierzchni tworząc jednolitą i gładką powłokę,
 • trwałość – odpowiednio przeprowadzony proces malowania proszkowego sprawia, że powierzchnia pomalowanego elementu jest odporna na zniszczenia, czynniki chemiczne, atmosferyczne, wilgoć, korozję oraz promieniowanie UV,
 • ekologia – technologia ta jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Tworzenie powłok metodą natrysku proszkowego odbiega od tradycyjnych sposobów malowania i wymaga dostępu do odpowiednich technologii oraz narzędzi, dlatego też prace tego typu powinny być wykonywane przez profesjonalne malarnie, takie jak Fasada 88 Malarnia Proszkowa.