O ile mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych nieczęsto spotykają kominiarza, o tyle właściciele domów jednorodzinnych i pozostałych nieruchomości powinny widywać tego specjalistę regularnie. Aby bezpiecznie korzystać z przewodów kominowych, należy dokonywać ich cyklicznej kontroli, która pozwala ocenić ich stan oraz wyczyścić komin i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru, a także zatrucia czadem. Jak wygląda przegląd kominiarski?

Jak wygląda przegląd kominiarski?

Przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego wiąże się z koniecznością znalezienia doświadczonego specjalisty świadczącego usługi kominiarskie, który fachowo oceni stan naszych przewodów kominowych. Kominiarz swoją pracę rozpoczyna najczęściej od pracy na dachu. Pierwszy etap to oczyszczenie wylotu. Następnie przychodzi pora na sprawdzenie drożności oraz szczelności przewodów kominowych przy użyciu specjalnych narzędzi. To etap, który pozwala również na ocenę przebiegu całej instalacji, a także sprawdzenia wystającej ponad dach części komina.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie kontroli w budynku – specjalista sprawdza we wszystkich mieszkaniach w bloku bądź też w domu jednorodzinnym podłączone do przewodów kominowych urządzenia, sprawdzając poprawność ich funkcjonowania. Jeżeli kominiarz zauważy jakieś nieprawidłowości, informuje o tym właściciela, który z kolei ma obowiązek niezwłocznego naprawienia ewentualnych usterek.

Jak często wykonywać przegląd kominiarski?

Częstotliwość przeglądu kominiarskiego w głównej mierze zależy od rodzaju opału, jaki wykorzystujemy do ogrzewania domu. Jeżeli palimy w piecu węglem, drewnem lub paliwem stałym, powinniśmy zaprosić kominiarza co najmniej cztery razy w roku. Jeśli zdecydowaliśmy na opalanie gazem, olejem lub paliwem ciekłym, kontrolę przewodów kominowych należy przeprowadzać mniej więcej co pół roku.

Jak informuje nam pracownik firmy Usługi Kominiarskie Ryszard Szylkiewicz, zajmującej się między innymi przeprowadzaniem okresowych kontroli, wykonanie przeglądu kominiarskiego jest czynnością, której wykonanie dyktuje nie tylko nasze sumienie, ale również przepisy prawa budowlanego. Jeżeli właściciel domu jednorodzinnego zaniedba ten obowiązek, musi liczyć się z karą pieniężną w wysokości nawet 5000 złotych.

Kominiarz z pewnością przyniesie nam szczęście nie tylko wtedy, kiedy złapiemy go za guzik, ale przede wszystkim jeśli regularnie będziemy korzystać ze świadczonych przez niego usług i zapewnimy sobie bezpieczeństwo w postaci czystych i drożnych przewodów kominowych.