Sytuacje gdy prace mające na celu wykonanie różnego rodzaju podziemnych sieci instalacyjnych, z zastosowaniem tradycyjnych wykopów otwartych, wiążą się z ze sporymi kosztami i utrudnieniami, nie należą do rzadkości. Dotyczy to zwłaszcza terenów zurbanizowanych, a także miejsc, w których działania tego typu napotykają różnorakie utrudnienia w postaci dróg lub innych przeszkód naturalnych W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie metod bezwykopowych, z których na szczególną uwagę zasługują przeciski hydrauliczne i pneumatyczne.

Hydraulika czy pneumatyka

Technologie bezwykopowe to pojęcie zawierające w sobie szereg odmiennych metod różniących się od siebie pod względem wykorzystywanych maszyn i narzędzi, obszarem zastosowania, kosztami oraz czasem realizacji. Dlatego też nie należy porównywać ich ze sobą i wyrokować o wyższości jednej z metod nich nad innymi. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy zestawimy ze sobą dwa rodzaje urządzeń, z których oba mają bardzo podobne zastosowanie i przeznaczenie. Mowa tu o metodach, w których wykorzystywane są przeciski pneumatyczne i hydrauliczne. Na czym zatem polegają obie te technologie?

  • przeciski pneumatyczne – to metoda polegająca na prowadzeniu w gruncie przebijaka pneumatycznego (tzw. kreta), który nie tylko drąży otwór, ale również wciąga układane elementy np. rury lub kable. Urządzenia te zasilane są specjalnymi sprężarkami. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku tych prac niezbędne jest wykonanie wykopu startowego, od którego planuje się położyć całą instalację i końcowego, w którym przewidywany jest koniec danej instalacji. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza przy budowie sieci gazowych, ciepłowniczych oraz wodociągowych, przy czym należy pamiętać, że sposobem tym można budować rurociągi o średnicy zewnętrznej maksymalnie do 200 mm. Dodatkowo technologia ta może być nieefektywna w gruntach nawodnionych, w warunkach małego tarcia powierzchniowego. Warto również pamiętać, że prace tego typu mogą być realizowane jako niesterowany przecisk pneumatyczny (kierunek przecisku uzyskuje się poprzez właściwe ustawienie przebijaka w wykopie początkowym) lub przecisk sterowany, gdzie kret dodatkowo wyposażony jest w radiową sondę nadawczą. Przeciski pneumatyczne to metoda pozwalająca na wybudowanie rurociągu
    o długości nawet do 100 m,
  • przeciski hydruliczne - polegające na wciskaniu w grunt stalowych rur osłonowych za pomocą siłowników hydraulicznych. Bardzo często rury te później pozostają pod ziemią, stanowiąc osłonę dla rur przewodowych, takich jak te wykorzystywane przy tradycyjnych wykopach. Podobnie jak w przypadku przecisków pneumatycznych wyróżnia się przeciski hydrauliczne niesterowalne (wskazaniem do zastosowania tej metody jest duża średnica rury osłonowej oraz możliwość przeprowadzenia jej praktycznie w każdych warunkach gruntowych) i sterowne (możliwość przeprowadzenia przecisku na długich odcinkach, przy braku większych przeszkód występujących na drodze odwiertu pilotażowego).

Zalety zastosowania przecisków pneumatycznych i hydraulicznych

Odwierty prowadzone metodą przecisków pneumatycznych i hydraulicznych to technologia, którą w zakresie swoich działań ma szereg w firm wykonujących różnego rodzaju przekopy, w tym także Stanmar Przewierty Sterowane Stanisław Miszczak. Popularność tego typu metod wynika z faktu, że niosą one ze sobą szereg zalet, z których wymienić należy:

  • ograniczenie do minimum potrzeby wykonywania zabezpieczeń istniejącej sieci systemu przewodów podziemnych,
  • brak ingerencji w istniejącą infrastrukturę podziemną, a co za tym idzie zmniejszenie do minimum ryzyka powstania awarii, co może mieć miejsce w przypadkach tradycyjnych metod wykopu otwartego,
  • bezproblemowe wykonawstwo przekopów w pobliżu istniejącej zabudowy, uzbrojenia czy obiektów o charakterze zabytkowym,
  • brak kosztów związanych z wykopami tradycyjnymi (wywóz, składowanie oraz transport urobku),
  • brak ryzyka występowania późniejszego osiadania gruntu,
  • zminimalizowanie powierzchni niezbędnej do wykonywania prac,
  • utrzymanie płynności ruchu drogowego oraz brak utrudnień związanych z objazdami w rejonie wykonywanych robót, 
  • zminimalizowanie kosztów związanych z zajęciem ciągów pieszo – jezdnych.

Metody bezwykopowe, w tym także przeciski hydrauliczne i pneumatyczne to, uwzględniając rozwój terenów zurbanizowanych, rozwiązania, które niewątpliwie cieszyć się będą coraz większym zainteresowaniem ze strony różnego rodzaju inwestorów, którzy już dziś doceniają zalety tego typu działań ze szczególnym uwzględnieniem opłacalności tej technologii.