Przenośniki taśmowe zapewne są kojarzone przez większość z nas z kasami w hipermarketach. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie, bowiem używa się ich w różnych gałęziach przemysłu. Maszyny dostępne w ofertach firm takich jak Agemar pracują na liniach produkcyjnych w kopalniach, na budowie czy w magazynach. Co warto wiedzieć na temat ich budowy, rodzajów i zastosowań? O tym opowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Budowa przenośników taśmowych

Jeśli mowa o budowie przenośników taśmowych, to do najważniejszych części należy bez wątpienia taśma stanowiąca element nośny, a także pociągowy dla przenoszonych artykułów. Do produkcji urządzeń transportowych tego typu stosowane są różne surowce, w tym m.in. z guma, silikon, elastyczne tworzywa sztuczne czy tworzywa naturalne. Taśma na ogół jest łączona pętlowo, a górna i dolna część pętli opiera się na tak zwanych krążkach czyli rolkach.

Jeśli chodzi o pozostałe części, to w ich poczet zaliczamy także bębny, które mają za zadanie wprawiać taśmę w ruch i napinać ją tak, aby podtrzymywała ładunki. Pas roboczy musi być dobrze napięty, ponieważ w przeciwnym razie przestanie się przesuwać i opadnie. Do równie ważnych elementów przenośników taśmowych należą bębny odchylające i odginające pas, a także sprzęty czyszczące taśmę i bębny. Nie można zapominać o silniku elektrycznym odpowiedzialnym za napędzanie całej maszyny.

Rodzaje przenośników taśmowych

Istnieją różne rodzaje przenośników taśmowych. Jednym z nich są przenośniki stacjonarne, które są stawiane w zabudowie w różnych położeniach w tym m.in. poziomym, pochyłym lub mieszanym. O ich instalacji opowiada pracownik firmy Agemar:

Modele stacjonarne montuje się na zasadzie kotwienia poszczególnych części bezpośrednio do fundamentów obiektu lub pobliskich belek. Wykorzystujemy przy tym sztywne zestawy krążnikowe oraz kozły wsporniki.

Kolejnym rodzajem są przenośniki przestawne, które można przemieszczać według potrzeb. Charakteryzuje je samonośna konstrukcja ramy a  alternatywną dla nich wersję stanowią egzemplarze przejazdowo-obrotowe, w których montuje się specjalne podwozie z kółkami bądź też obrotnicę

Zastosowania przenośników taśmowych

Tak jak już wspominaliśmy nieco wcześniej, przenośniki taśmowe stosuje się powszechnie w przemyśle. Można je więc spotkać w:

  • zakładach produkcyjnych gdzie służą do przenoszenia produktów na różnych etapach produkcyjnych;

  • kopalniach gdzie stosuje się je podczas ciągłego transportu materiałów i kruszyw oraz załadowywania pojazdów transportowych;

  • magazynach gdzie używa się ich do przenoszenia i sortowania towarów.

Warto wspomnieć o tym, że w zależności od miejsca, gdzie się je stosuje oraz rodzaju transportowanego towaru, sprzęty te mogą mieć inny kąt nachylenia i nawierzchnię. Przenośniki taśmowe wysokiej jakości, także wersje tworzone na indywidualne zamówienie, znajdują się w ofercie firmy Agemar Budowanie i Projektowanie Przenośników.

Różne typy przenośników

Przedsiębiorstwo Agemar znajdujące się w Zgierzu działa od wielu lat, co przełożyło się na ogromne doświadczenie w branży transportu wewnętrznego. Produkowane przez nie przenośniki taśmowe to tylko cześć większej oferty. Dostępne są w niej także przenośniki rolkowe z napędem lub bez oraz modele łańcuchowe. Warte uwagi są przenośniki do palet, obrotnice, transfery-przekazania kątowe, windy do różnych opakowań. Wszystkie maszyny marki Agemar odznaczają się wytrzymałością na intensywne eksploatowanie i wydajnością.