Przegląd kominiarski jest obowiązkowy. W tej kwestii prawo jest jednoznaczne. Przepisy mówią także o tym kto może przeprowadzać kontrolę i w jaki sposób ma się ona odbywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat określonych w przepisach zasad dokonywania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jak często konieczne jest przeprowadzanie kontroli stanu technicznego kominów?

Prawo budowlane ulega ciągłym zmianom. Niniejszy artykuł przygotowany jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późniejszymi zmianami). Mimo częstych zmian ustawy, przepisy dotyczące tzw. przeglądów kominiarskich są właściwie takie same już od lat. Art. 62 ust. 1 pkt 1) ppkt c) ww. Ustawy mówi, że:

Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)

Przy tym w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. – taka kontrola winna odbywać się co najmniej dwa razy do roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada (art. 62 ust. 1 pkt 3) )

Kto może przeprowadzać kontrole stanu technicznego przewodów kominowych?

Tu także przepis jest dość precyzyjny. W myśl art. 62 ust. 1 pkt 6) Kontrolę taką mogą przeprowadzać – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Natomiast w odniesieniu do ww. przewodów oraz kominów przemysłowych, wolnostojących, a także przewodów kominowych gdzie ciąg wymuszony jest pracą urządzeń mechanicznych – przeglądów mogą dokonywać osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Uprawnienia takie wydaje odpowiednia izba samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, na podstawie egzaminu państwowego zdanego przed powołaną komisją.

Z kontroli sporządzany jest protokół, a w nim, jeśli stwierdzono nieprawidłowości, określone zostają zalecenia pokontrolne. W trakcie kontroli sprawdzany jest stan techniczny przewodów kominowych, jak i wykonanie zaleceń z poprzedniej kontroli i w przypadku niespełnienia tych zaleceń nakładana jest odpowiednia kara grzywny.

Na kim spoczywa obowiązek dbania o stan przewodów kominiarskich?

Obowiązek przeprowadzania kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, podobnie jak innych zakresów bezpieczeństwa obiektu budowlanego, spoczywa na właścicielu lub zarządcy tego obiektu. To właściciel lub zarządca pilnuje terminów przeprowadzenia kontroli i zleca jej dokonanie specjalistycznej firmie, takiej jak Spółdzielnia Pracy Kominiarzy w Toruniu, zatrudniającej osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. I to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego może być ukarany, w przypadku niespełnienia obowiązku wymaganego przepisami prawa. Oprócz przeglądów przewodów kominiarskich, przepisy wymagają także okresowego czyszczenia przewodów kominiarskich.