Najbardziej powszechnym zastosowaniem podnośników koszowych są prace budowlane. Jednak okazuje się, że wykorzystanie tych uniwersalnych urządzeń wykracza dalece poza ten zakres. Klasyfikuje się je jako urządzenia dźwignicowe wyposażone w ramię, na którym osadzony jest kosz umożliwiający transport ludzi oraz sprzętu na duże wysokości. Z tego powodu są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie można posłużyć się klasyczną drabiną lub rusztowaniem.

Podnośniki koszowe w pracach wysokościowych

Ze względu na to, że podnośniki posiadają ramię dźwignicowe podlegające pełnej regulacji, niwelują niebezpieczeństwo prowadzenia prac na wysokościach. W związku z tym często mogą wspierać zadania realizowane do tej pory tylko w dostępie linowym przez alpinistów przemysłowych, takie jak mycie okien w wysokich budynkach, montaż billboardów, usuwanie usterek na elewacjach czy odśnieżanie i zbijanie sopli. Często wykorzystywane są również do drobnych prac naprawczych w trudnodostępnych miejscach, takie jak choćby przeglądy instalacji elektrycznej, tłumaczą pracownicy firmy Mik-Mag wynajmującej podnośniki koszowe.

Prace remontowe w zabytkowych budynkach

Wykorzystują je nie tylko prywatni inwestorzy, ale też zarządcy miast, m.in. do zleceń, które wymagają montażu oświetlenia ulicznego. Podnośniki koszowe okazują się przydatne również tam, gdzie wymagana jest ingerencja w budynek, ale bez jego nadmiernego obciążania. Dotyczy to konserwacji starych kamienic i innych zabytkowych obiektów.

Wykorzystanie podnośników koszowych w sadownictwie

Podnośniki koszowe są szeroko wykorzystywane w sadownictwie. Możliwość transportu pracownika zbiorów pomiędzy drzewami zdecydowanie skraca czas pracy, nie wymaga ciągłego przenoszenia i zabezpieczania drabiny. Urządzenia te wykorzystywane są także do pielęgnacji drzew i zieleni oraz usuwania złamanych gałęzi, gniazd ptaków i owadów czy innych elementów, które mogą zagrażać osobom korzystającym z parków.

Zastosowanie podnośników koszowych w dekarstwie

Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w szczególnym rodzaju prac budowlanych, jakim jest dekarstwo i blacharstwo. Wykorzystywane są przede wszystkim w przypadkach, gdy nie ma możliwości dostania się na dach poprzez właz. Biorą udział w konserwacjach i naprawach dachów starego typu, po których nie można się poruszać. Mało kto wie, że podnośniki koszowe wykorzystywane są w akcjach ratowniczych straży pożarnej, kiedy z płonącego budynku trzeba wydostać osoby poszkodowane w pożarach, a przejście do nich zostało całkowicie odcięte.