Każdy inwestor budując dom, musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest sposób odprowadzania ścieków. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej, pozostają trzy możliwości: zbiornik bezodpływowy potocznie zwany szambem, oczyszczalnia drenażowa potocznie znana pod nazwą eko szambo oraz przydomowa biologiczna  oczyszczalnia ścieków. Wybór każdej z tych opcji jest zależny od wielu czynników. W poniższym artykule przyjrzymy się pokrótce każdemu z tych rozwiązań.

Kiedy szambo, a kiedy oczyszczalnia?

Wybór pomiędzy szambem a oczyszczalnią zależy od wielu czynników, m.in.: wielkości działki, warunków wodno-gruntowych i oczywiście możliwości finansowych. Szambo może być usytuowane praktycznie na każdej działce, także na tych małych, na których nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż oczyszczalni ścieków. Szambo zaleca się także wtedy, gdy gospodarstwo domowe generuje małą ilość ścieków - zbyt małą, aby budowa oczyszczalni była opłacalna. Innym wskazaniem do montażu szamba jest wysoki poziom wód gruntowych – poziom oscylujący w zakresie ok.  0,5 m p.p.t. (po powierzchnią gruntu). Warto dodać, że montaż oczyszczalni drenażowej to rozwiązanie droższe o ok. 30 - 40 %w porównaniu do szamba, jednak późniejsze koszty eksploatacji są bardzo niskie i oczyszczalnia zwraca się w okresie od  4 do 6 lat a przy cenach wywozu oscylujących w zakresie 250 – 300 PLN za 10m3 /mc nawet w okresie od 3 – do  4 lat wliczając w to koszty eksploatacyjne oczyszczalni.

Zwykłe szamba czy szambo ekologiczne?

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na budowę przydomowej biologicznej  oczyszczalni ścieków, to w zasadzie pozostaje ci wybór między oczyszczalnią drenażową / eko szambem a tradycyjnym zbiornikiem bezodpływowym / szambem. Jakie są między nimi różnice? Zwykłe szambo to bezodpływowy zbiornik wykonany z betonu , polietylenu bądź z  żywic poliestrowych, nieprzepuszczalny i trwały. Natomiast eko szambo jest swego rodzaju połączeniem szamba i oczyszczalni ścieków. Składa się ono z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Tego typu rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, praktycznie bezobsługowe i nie zużywa prądu. Wykonuje się je jednak na terenach gdzie grunty są dobrze przepuszczalne ( piaski , żwiry .

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to z kolei nowoczesne rozwiązanie na problem gospodarki ściekowej. Zasada działania poszczególnych oczyszczalni może być różna - w zależności od ich typów. Jednak efektem pracy każdej oczyszczalni są ścieki oczyszczone w zakresie od 97% do 99%, są one bezpieczne dla środowiska i mogą być odprowadzone bezpośrednio do gruntu, rowu melioracyjnego, bądź stawu czy rzeki.

Montaż przydomowych oczyszczalni ścieków

Jeśli interesuje cię budowa przydomowej oczyszczalni, bądź montaż szamba, wybierz do tego rzetelną firmę, taką jak PHU Eco STB  Łukasz Stachura - Systemy Przydomowych Oczyszczalnie Ścieków. W ofercie firmy znajdziemy przede wszystkim nowoczesne biologiczne oczyszczalnie ścieków, a także zbiorniki bezodpływowe betonowe jak i z tworzyw sztucznych czy oczyszczalnie drenażowe Klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo z zakresu wyboru odpowiedniej oczyszczalni, doboru odpowiednich biopreparatów wspomagających ich pracę, a także pomoc w zakresie formalności związanych z legalizacją oczyszczalni w starostwie powiatowym czy uzyskaniem pozwolenia wodno prawnego na urządzenie wodne w Polskich Wodach.