Fundamenty stanowią podstawę każdego budynku. Opiera się na nich cała konstrukcja domu, dlatego tak ważne jest, by były one właściwie wykonane. Wszelkie nieprawidłowości i złe decyzje oraz błędne założenia będą mogły mieć w przyszłości negatywny wpływ na budowę i odzwierciedlenie na przykład w pękających ścianach. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór rodzaju fundamentów do gruntu na działce. Co warto wiedzieć na temat geotechnicznego odbioru wykopów fundamentowych?

Projekt i specyfikacja

W dokumentacji projektowej najważniejszym elementem jest sam projekt, ale nie można pomijać znaczenia wytycznych znajdujących się w specyfikacji technicznej. Z projektu wynika, jak wykonać fundamenty, a specyfikacja określa dodatkowe wytyczne, dotyczące na przykład warunków gruntowo-wodnych, występujących w miejscu planowanej inwestycji. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczny jest geotechniczny odbiór wykopów fundamentowych. Odbiór robót fundamentowych przeprowadzany jest przez geologów – osoby z niezbędnymi uprawnieniami, którzy sprawdzają zgodność fundamentów z projektem krok po kroku.

Solidne fundamenty

Aby uzyskać właściwe fundamenty, pierwszym etapem robót musi być odpowiednie wykonanie wykopów, które będą zgodne z projektem. Po zakończeniu prac konieczny jest geotechniczny odbiór wykopów fundamentowych. Uprawniona osoba bada dokładnie grunt i dokonuje wpisu do dziennika budowy. Następne badania dotyczą poprawności wykonania prac ciesielskich i wykonanych szalunków, prac zbrojarskich i betonowych oraz żelbetowych i izolacyjnych. Po ukończeniu prac montażowych sprawdzone powinno zostać wykonanie deskowania oraz poprawność ułożenia zbrojenia. Jednym z etapów odbioru prac fundamentowych jest odbiór zasypki wykopu fundamentowego. Odbiór robót fundamentowych obejmuje również kontrolę poziomu - ściany fundamentowe muszą trzymać równy poziom w każdym miejscu. Kolejny ważny punkt to kontrola wymiarów. Tutaj niezbędne jest porównanie przekątnych fundamentów. Mając na względzie bezpieczeństwo należy pamiętać, by każdy materiał użyty do budowy był zgodny z projektem i obowiązującymi normami. W przypadku niedociągnięć i nieścisłości należy dokonać korekty. Rola fundamentów jest bardzo istotna, a solidne dopracowanie robót fundamentowych wpływa na cały proces budowy.

Grunt to dobre wykonanie

Do realizacji inwestycji warto znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się odbiorem robót fundamentowych. Tylko doświadczeni geolodzy będą w stanie właściwie go wykonać oraz przygotować dokumentację geotechniczną i sprawozdania z badań stanu zagęszczenia gruntu. Odbiór robót fundamentowych należy wpisać do dziennika budowy.