Wytwarzanie ścieków i nieczystości stanowi naturalną konsekwencję funkcjonowania gospodarstw domowych. Dlatego też każdy dom musi posiadać rozwiązanie gospodarki ściekowej, a co za tym idzie tam gdzie doprowadzony jest system kanalizacyjny, zazwyczaj jest on połączony z domową instalacją ściekową, natomiast tam gdzie takiej możliwości nie ma niezbędne staje się wybudowanie szamba lub, coraz chętniej wybierane przez inwestorów, stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków, gdzie spośród różnorodnych dostępnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują oczyszczalnie z filtrem gruntowo - roślinnym.

Przydomowa oczyszczalnia – dlaczego warto

Budowa domów w gminach o rozproszonej zabudowie lub w lokalizacjach gdzie brak jest dostępu do rozbudowanej sieci kanalizacyjnej, wymusza niejako na inwestorach podjęcie działań mających na celu regulację kwestii związanych z utylizacją ścieków i nieczystości generowanych przez gospodarstwo domowe. Oczywiście wielu właścicieli posesji decyduje się na wykopanie tradycyjnego szamba, jednakże spora grupa inwestorów wybiera wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, która ze względu na wymiar pro-ekologiczny i koszty eksploatacji, stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szamb. Wynika to z faktu, że za tego typu inwestycja posiada wiele zalet, z których wymienić należy:

  • aspekt ekonomiczny – gdzie co prawda samo założenie szamba jest tańsze niż budowa przydomowej oczyszczalni, jednakże biorąc pod uwagę długoterminową eksploatację okazuje się, że roczne koszty zamawiania wozu asenizacyjnego kilkukrotnie przekraczają całkowite koszty związane z eksploatacją oczyszczalni, co sprawia, że wyższe początkowo koszty zamontowania oczyszczalni zaczynają się zwracać już po kilku latach użytkowania,
  • ekologia – gdzie oczyszczalnia, oprócz zapobiegania uwalnianiu ścieków do środowiska, umożliwia również odzyskanie części zanieczyszczonej wody i wykorzystanie jej do celów gospodarczych (np. nawadnianie ogrodu), pozwalając zmniejszyć zużycie czystej wody pitnej,
  • prostota użytkowania – co wynika z faktu, że przydomowa oczyszczalnia jest bezpieczna, nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów i nie wymaga regularnego wybierania, a dodatkowo jej obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy i szczególnych zabiegów.

Postaw na oczyszczalnie z filtrem gruntowo – roślinnym

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to konstrukcje, których budową zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Sowik Tadeusz Instalatorstwo sanitarne, wodociągi, kanalizacja. Warto przy tym pamiętać, że mogą to być konstrukcje o zróżnicowanej budowie, gdzie wyróżnić można np. oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym, ze złożem biologicznym lub z komorą osadu czynnego. Nie da się jednak ukryć, że na tle tych rozwiązań wyróżniają się nowoczesne przydomowe oczyszczalnie z filtrem gruntowo – roślinnym. Nazywane są one również hydrobotanicznymi, hydrofitowymi lub korzeniowymi, czyli takimi, w których do oczyszczenia ścieków wykorzystuje się wodolubne rośliny (najczęściej trzcinę, sitowie, pałkę wodną itp.). W tym przypadku proces oczyszczania następuje dzięki wykorzystaniu znajdujących się w glebie bakterii, rozkładających zanieczyszczenia do prostych związków mineralnych oraz dzięki korzeniom porastających roślin. Do podstawowych elementów konstrukcji tego typu oczyszczalni zaliczyć należy:

  • osadnik – w którym następuje wstępne podczyszczenie ścieków z tzw. zawiesin,
  • przepompownia – mająca za zadanie przepompowanie ścieków na główny element oczyszczalni, czyli filtr roślinny,
  • filtr roślinny – złoże żwirowe wraz z wytworzoną błoną biologiczną oraz korzeniami i obumarłymi częściami roślin, które posiadają zdolność do zatrzymywania i rozkładu zanieczyszczeń.

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków to zadanie realizowane przez doświadczone firmy zajmujące się budową sieci wodno-kanalizacyjnych, które w oparciu a swoją wiedzę i możliwości finansowe klienta oraz od uwarunkowania prawne i techniczne, dobierają indywidualne oraz najlepsze rozwiązanie.