Podłogi korkowe bardzo efektownie prezentują się w każdym mieszkaniu. Korkowe podłogi są oryginalne i funkcjonalne, a ich projektowanie jest bliskie naturze. Stosowanie korkowej okładziny wiąże się z wieloma korzyściami, które mogą pozytywnie zaskoczyć niejedną osobę. Oprócz walorów dekoracyjnych, materiał ten cechuje się wieloma innymi właściwościami. Jedną z nich jest dobra izolacja. Zanim korek będzie gotowy do użytku, należy go odpowiednio przygotować.

Przygotowywanie korka do użytkowania

Podłogi korkowe wykonane są w całości z naturalnych materiałów. Korek pozyskiwany jest z kory dębów korkowych. Drzewa te rosną w Portugalii, na południu Hiszpanii oraz na Korsyce, w Algierii i Tunezji. Kora ściągana jest z drzew dokładnie co 9 lat. Między zbiorami tego materiału drzewa regenerują się.

Produkty z korka naturalnego oferowane przez firmę Euro mix z Poznania w pełni nadają się do recyklingu, a także pozytywnie wpływają na pobieranie dwutlenku węgla z atmosfery. W związku z tym podłogi korkowe i inne elementy wykonane z tego materiału będą cieszyły się zainteresowaniem wśród osób zwracających uwagę na ekologię.

Zanim korek będzie można wykorzystać do produkcji okładzin, musi zostać przetworzony i poddany selekcji. Korę układa się w pryzmy i sezonuje się ją na plantacji przez określony czas. Po przetransportowaniu kory do fabryki, materiał poddaje się gotowaniu. W trakcie tego procesu z kory usuwane są wszelkie insekty. Poza tym proces ten umożliwia rozprostowanie pojedynczych płatów korkowych. W późniejszych etapach przygotowywania tego materiału do użytku dokonuje się jego zmielenia oraz formowania. Kora formowana jest w bloki aglomeratu korkowego, z których wycina się idealnie płaskie arkusze korka.

Właściwości korka naturalnego

Korek naturalny posiada duży potencjał dekoracyjny. Materiał ten docenia się przede wszystkim za jego nasycenie barw, naturalną urodę oraz niebanalną strukturę. Poza tym korek cechuje się także innymi bardziej praktycznymi właściwościami. Korek naturalny i przedmioty z niego wykonane doskonale izolują przed dźwiękami. Materiał ten pochłania dźwięki, dzięki czemu skutecznie tłumi hałasy dobiegające zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz mieszkania.

Do tworzenia podłóg korkowych najczęściej wykorzystuje się dwie warstwy tego materiału. Taki zabieg zagwarantuje odpowiednią amortyzację. Poza tym w ten sposób zwiększymy nie tylko komfort chodzenia po takim podłożu, lecz poprawimy właściwości cieplne w pomieszczeniu. Długotrwałe używanie korkowych podłóg może także przyczynić się do zmniejszenie kosztów zużycia energii.

Podłogi korkowe cechują się tym, że przenoszą duże obciążenia. To zapobiega powstawaniu wgłębień na załamań na podłogach na ustaniu nacisku. Ponadto okładziny korkowe są antystatyczne, dzięki czemu doskonale zabezpieczają podłoże przed osadzaniem się brudu, a zarazki i grzyby nie mogą się rozwijać. W związku z takimi właściwościami produkty wykonane z korka naturalnego idealnie nadają się do stosowania przez alergików. Podłogi korkowe wpływają pozytywnie także na inne aspekty zdrowotne. Chodzenie po podłożach korkowych sprawia, że stawy i kręgosłup są mniej obciążone.