Szyby przeciwsłoneczne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Szyby ciepłochronne pełnią natomiast funkcję izolacji termicznej, ograniczając ubytki ciepła. Do jakich budynków wybrać szyby przeciwsłoneczne, a w których bardziej odpowiednie będą szyby ciepłochronne? Jakie są ich zasady działania? Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie?

Szyby przeciwsłoneczne - idealne rozwiązanie dla budynków biurowych

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej pojawiają się duże przeszklenia. Dzięki nim wnętrze domu, mieszkania czy przestrzeni biura jest jasne, co znacząco wpływa na komfort życia. Jeśli jednak sporych rozmiarów okna usytuowane są na ścianie południowej, można spodziewać się nadmiernego przegrzewania pomieszczeń w okresie letnich upałów. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na zakup szyb przeciwsłonecznych.

Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Stan-Szkło- aby dobrać odpowiedni jej typ, należy zwrócić uwagę ile promieniowania słonecznego i ciepła może przeniknąć przez szybę. Cechy te opisują odpowiednio parametry „Lt” i „g”. Im wyższy współczynnik „Lt”, tym więcej światła dotrze do wnętrza domu czy mieszkania. Natomiast im wyższy parametr „g” tym pomieszczenie będzie bardziej się nagrzewać, ponieważ wyższa będzie przepuszczalność energii cieplnej.

W oknach większości polskich domów i mieszkań znajdują się szyby o współczynniku przenikania ciepła na poziomie ok. 60%. Tymczasem te o właściwościach przeciwsłonecznych mają tę wartość niższą o 30%.

Właściwość tę nadaje szkło absorpcyjne, barwione na brązowo, niebiesko, szaro lub zielono. Pochłania ono ciepło emitowane przez promieniowanie słoneczne i uniemożliwia jego przeniknięcie do wnętrza.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są szyby ze szkłem refleksyjnym, pokrytym specjalną powłoką odbijającą promienie słońca. Ich dodatkowym atutem jest uniemożliwianie dostrzeżenie z zewnątrz, co znajduje się w środku budynku - wyglądają niczym lustro. Z tej przyczyny są bardzo chętnie wybierane do budynków biurowych.

Popularne są także szyby selektywne, pokryte metalem lub tlenkami metali, co dodatkowo zapewnia izolację termiczną.

Szyby ciepłochronne - w służbie proekologicznych rozwiązań

Zadaniem szyb ciepłochronnych jest zapobieganie nadmiernym ubytkom ciepła przez ich powierzchnię. Jest to rezultat pokrycia szkła powłoką o niskim poziomie emisyjności promieniowania. Oznacza to, że ubytki energii zostają ograniczone. Cechę tę charakteryzuje parametr „Ug”. Im niższy współczynnik „Ug”, tym mniej ciepła przeniknie przez okno. W sezonie grzewczym przekłada się to bezpośrednio na wysokość rachunków za gaz, prąd czy paliwa stałe niezbędne do ogrzania domu

Jest to rozwiązanie korzystne jednak nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Mniejsze straty ciepła zapobiegają pogłębianiu zmian klimatycznych, ale i ograniczają smog w sezonie grzewczym - zmniejsza się zapotrzebowanie na energię.

Zaletą zastosowania w oknach domu czy mieszkania szyb ciepłochronnych jest również niwelowanie zjawiska zimnej szyby, co daje się odczuć szczególnie podczas mrozów i silnych wiatrów. Ponadto zapobiega się skraplaniu pary wodnej na szybie,  ponieważ jej powierzchnia ma temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w starych budynkach, w których dość powszechna jest nadmierna wilgotność, skutkująca powstawaniem wykwitów pleśni na ścianach w okolicy okien.