Budowa domu wiąże się z wyborem sposobu doprowadzania wody użytkowej oraz odprowadzania nieczystości. Mieszkańcy gminy Błonie nie muszą się jednak o to martwić, ponieważ na jej terenie funkcjonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które prowadzi usługi w obu tych obszarach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego przyłączenie do sieci to najlepsze rozwiązanie.

Obsługa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

Zakres działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu obejmuje przede wszystkim pobór, uzdatnianie oraz dostarczanie wody, a także odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Z tych dwóch wynikają wszelkie pozostałe zadania w tym prace związane z budową obiektów inżynierii lądowej czy wodnej, związane z tym doradztwo techniczne, a także rozmaite badania. Odbiorcami usług MPWiK są zarówno klienci indywidualni zamieszkujący obszar gminy Błonie, jak i instytucje oraz firmy, których siedziby znajdują się na tym obszarze.

Jakość dostarczanej wody oraz zgodność jej właściwości z określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia kontroluje akredytowane laboratorium nadzorowane przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Podczas analiz sprawdza się parametry bakteriologiczne wody, a ponadto również jej wskaźniki fizyczne i chemiczne. Natomiast dzięki mechanicznym oraz biologicznym procesom oczyszczania ścieków odprowadzane siecią kanalizacyjną nieczystości mogą zostać skierowane do odbiornika – zgodnie z postanowieniami pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Potwierdzeniem tego są publikowane przez MPWiK w Błoniu opinie sanitarne dla poszczególnych stacji uzdatniania wody czy ścieków oczyszczonych z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Błoniu.

Funkcjonalna instalacja wodno-kanalizacyjna

Dostęp do czystej wody, a także odprowadzanie nieczystości to kwestie warunkujące nasze zdrowie. Dlatego każdy budynek, niezależnie od przeznaczenia, powinien zostać wyposażony w systemy odpowiedzialne za te procesy. Każdy inwestor, przystępując do realizacji projektu budowlanego, staje przed wyborem odpowiednich rozwiązań. Możliwości jest kilka, decyzję determinuje jednak zazwyczaj to, czy na danym terenie poprowadzono sieć wodociągową oraz kanalizacyjną. Obecnie jest to powszechne, zdecydowana większość terenów objęta jest ich zasięgiem.

W przypadku wodociągów często spotkać się możemy z zapisem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który stanowi, że zaopatrzenie w wodę ma być realizowane właśnie w taki sposób. To niewątpliwie wygodne, a warto przy tym dodać, że nadal mamy możliwość wykonania studni na przykład na potrzeby podlewania ogrodu. Podobnie w przypadku instalacji odpływowej, co tłumaczy nam pracownik MPWiK w Błoniu:

Na terenie skanalizowanym mamy obowiązek podłączyć naszą działkę do sieci zbiorczej. Zwolnić z tego może jedynie budowa własnej, przydomowej oczyszczalni jeszcze w czasie, gdy nie istniała możliwość wykonania przyłącza.

Na obszarach, gdzie rozproszona zabudowa sprawia, że budowa sieci kanalizacyjnej jest nieopłacalna, stosuje się zbiorniki bezodpływowe. Wymagają one regularnego opróżniania i wywożenia nieczystości przy pomocy specjalnego wozu asenizacyjnego.