Ceramika budowlana to najczęściej wybierany materiał do tworzenia budynków mieszkalnych. Pustaki ceramiczne mają wiele właściwości, m.in. termoizolacyjne, przez które są chętnie wykorzystywane przy pracach budowlanych. Są przy tym odporne na czynniki zewnętrzne, a wypalane w odpowiedniej temperaturze, są odpowiednio suche i nie wywołują alergii. W naszym artykule pokażemy, jak je ciąć i murować oraz wskażemy ich najpopularniejsze wymiary.

Czym są pustaki ceramiczne i jak się je produkuje?

Pustaki ceramiczne mogą być tradycyjne lub poryzowane. Składy budowlane najczęściej proponują te standardowe, przeznaczone do tworzenia dwu- lub trzywarstwowych ścian. Ich zaletą jest akustyczna ochrona oraz lekkość w przeciwieństwie do silikatowych bloczków. Wykonane z porysowanej (ciepłej) ceramiki wypala się następnie w glinie z trocinami lub drzewną mączką. Kształtuje się z niej potem dalsze części i suszy. Wypalone tworzywo ma już właściwe termiczne parametry. Powstałe w procesie wypalania mikropory wzmacniają właściwości ocieplające. Termoizolacyjność ceramiki tego rodzaju jest większa niż w zwykłych ceramicznych cegłach. Jej struktura i szczelinowa konstrukcja odpowiada za wyjątkową lekkość ułatwiającą pracę murarską.

Jakie są wymiary pustaków ceramicznych?

Tradycyjny pustak ścienny z ceramiki jest większy niż inne artykuły budowlane, takie jak cegła. Częstokrotnie osiąga szerokość: 80, 188, 250, 375 bądź 440 mm. Jego wysokość wynosi najczęściej 220 lub 238 mm, a  długość jest równa 188, 220, 248, 375 lub 498 mm w zależności od dostępności materiałów budowlanych. Często występuje z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak części narożnikowe czy połówkowe. Należy przy tym pamiętać, by do stawiania działowych ścian oraz powłoki ochronnej ścian warstwowych zastosować pustaki ceramiczne o szerokości 8 bądź 11, 5 cm.

Jak murować i ciąć ceramiczne pustaki ścienne?

Aby postawić jednowarstwowe ściany, układa się poryzowane pustaki w poprzek ściany. Muszą być ustawione dłuższym bokiem. Ponieważ na rynku przeważają wyroby wykonane z ciepłej ceramiki, muruje się je na tzw. poziomą spoinę. Wszystko dlatego, że są przeznaczone do łączenia na wpust i wypust. To sprawia, że praca przebiega sprawniej i szybciej. Przy tzw. łączeniu na kieszeń tworzy się poziome złączenie. Następnie do pionowych wnęk między ceramiką wlewa się przygotowaną zaprawę. Należy uważać, by spojenie nie miało więcej niż 12 mm.

Cięcie ceramiki nie jest zwykle konieczne. Składające się na nią części są już dopasowane wymiarowo i nie wymagają przycinania. Przyjmuje się zazwyczaj wysokość 25 cm, a szerokość 12,5 cm. W innym przypadkach do cięcia można użyć murarskiego młotka. Stosuje się ją do grubych na 25, 18,6, 11,5 bądź 8 cm artykułów pełnych lub drążonych w pionie. Do obróbki  przy ścianach jednowarstwowych polecana jest specjalna piła do cięcia pustaków, czyli profesjonalna piła elektryczna. Brzeszczotowa piła do użytku ręcznego lub stacjonarna tarczowa odpowiadają za określony układ drążeń. Przeważnie jednak lepiej unikać samodzielnego cięcia i użyć niewymagających tego wyrobów narożnikowych lub połówkowych.

Trwałość ceramiki określana jest klasą. Dlatego też przy zakupie trzeba się kierować liczbami. Im większa liczba, tym większa wytrzymałość materiału budowlanego. Do konstrukcji murów i domów jednorodzinnych zaleca się wyroby od klasy 7,5 wzwyż. Powinno się przy tym zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła i akustyczną izolacyjność. Najlepiej w tym celu skonsultować się z fachowcem ze składu budowlanego.