Grzyby, pleśnie i wykwity na ścianach to problemy, które występują w budynkach maksymalnie zaizolowanych bądź niedostatecznie wietrzonych. Wynikają z potrzeby zminimalizowania utraty ciepła, a ponadto z  faktu, że wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest wystarczająca. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Urządzenie poprawia stan powietrza oraz umożliwia odzyskanie ciepła. W jaki sposób? O tym poniżej.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Rekuperacja to jeden z najlepszych sposobów wentylacji budynków. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na wymianę powietrza w sposób mechaniczny oraz umożliwia odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza, a także podgrzanie tego, które ma dotrzeć do wnętrza budynku. Rekuperator to urządzenie zbudowane z dwóch wentylatorów i wymiennika ciepła oraz specjalnego filtra, który zatrzymuje szkodliwe związki, takie jak:

  • dwutlenek węgla,

  • pyłki i alergeny,

  • roztocza i kurz,

  • zanieczyszczenia organiczne.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją okazuje się bardzo przydatna szczególnie w nowym budownictwie, gdzie naturalne wietrzenie pomieszczeń nie zawsze wystarcza. Nowe, doskonale szczelne budynki niestety nie zawsze są wykończone w taki sposób, aby zapewnić stałą wymianę powietrza. Prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się wilgoci w ścianach, a w efekcie do powstawania wykwitów, które mogą być groźne dla zdrowia domowników. Wentylacja z rekuperacją niweluje ten problem.

Bardzo wysoka sprawność nowoczesnych urządzeń sprawia, że koszty ogrzewania zimą mogą spaść nawet o połowę. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie rekuperacji pozwala ograniczyć straty energii związane z funkcjonowaniem wentylacji. W przypadku rekuperatorów Frapol, oferowanych przez firmę Pefra sp. z o.o. odzysk energii cieplnej odnotowywany jest nawet na poziomie 95%.

Dlaczego rekuperacja jest polecana dla alergików?

Rekuperator stanowi serce całego systemu wentylacji. Nowoczesne urządzenia poza podstawową funkcją, jaką jest wymiana powietrza bez strat energii cieplnej, umożliwiają również filtrowanie świeżego powietrza. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na pyłki bądź mieszkających w centrach dużych miast, gdzie smog i spaliny często przenikają do wnętrza mieszkania. Zaawansowane technologicznie urządzenia podsiadają także specjalne jonizatory dedykowane alergikom, co znacznie poprawia komfort życia.

Ponadto filtry w rekuperatorach zatrzymują zanieczyszczenia i kurz, dzięki czemu do pomieszczenia trafia oczyszczone powietrze. Co istotne - wyłapują także insekty, takie jak muchy, meszki czy komary. Latem jest więc to bardzo komfortowe rozwiązanie dla rodzin, ponieważ dzieci często wykazują ostrą reakcję alergiczną na ukąszenia.

Jak wybrać filtr do rekuperatora i kiedy go wymienić?

Zasadniczo kontrolę filtrów rekuperatora powinno się przeprowadzać raz na 30 dni, a wymianę co pół roku. Zużyte i zanieczyszczone filtry osłabiają przepływ powietrza oraz przepuszczają niechciane związki, a ponadto mogą doprowadzić do awarii urządzenia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki filtr zastosować, specjaliści z firmy Pefra sp. z o.o. pomogą dobrać stopień filtracji do naszych potrzeb oraz rodzaju urządzenia tak, aby rekuperacja działała prawidłowo.

Gdzie kupić dobry rekuperator?

Systemy rekuperacji oraz systemy wentylacyjne wraz z całym niezbędnym oprzyrządowaniem najlepiej kupić u sprawdzonego dostawcy.  Hurtownia wentylacyjna Pefra oferuje urządzenia najnowszej generacji, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Asortyment firmy obejmuje rekuperatory Frapol, Komfovent i Vents oraz urządzenia takich firm, jak  Samsung, Aeris i Salda.

Urządzenia dostępne w naszej ofercie znajdują zastosowanie w domach energooszczędnych, pasywnych, apartamentach, mieszkaniach, biurach, lokalach usługowych. Nie zajmują dużo miejsca, są ciche i niezawodne.

- wyjaśniają eksperci. Przedsiębiorstwo Pefra sp. z o.o. Hurtownia wentylacyjna posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu urządzeń oraz oprzyrządowania do systemów wentylacji, klimatyzacji i rekuperacji.  Działając w branży nieprzerwanie od 1999 roku doskonale zna potrzeby klientów oraz stale zmieniające się wymogi i nowinki techniczne.

Czołowe marki i najwyższe jakościowo urządzenia w atrakcyjnych cenach sprawiają, że firma jest godnym zaufania partnerem także dla specjalistów zajmujących się ich montażem i serwisem. Instalatorzy klimatyzacji i wentylacji oraz małe, średnie i duże firmy wykonawcze mogą więc zaopatrzyć się w hurtowni Perfa w całe niezbędne oprzyrządowanie do realizacji zleceń.