W dzisiejszych czasach staramy się budować ekonomiczne oraz komfortowe domy. Mimo wielu zalet, zauważyć można w nich problem z wymianą powietrza na świeże. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Najważniejszą rolę pełni tu urządzenie zwane rekuperatorem. Jego zadaniem jest wymiana powietrza. Obecnie rekuperacja staje się standardem, wypierając wentylację grawitacyjną. 

Rekuperacja –  czyli czyste powietrze

Powietrze, które znajduje się w domu jest mieszanką przeróżnych składników. Nie każdy z nich korzystnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Niektóre elementy to toksyczne substancje zawierające dwutlenek węgla, drobiny kurzu i alergenów. Rekuperacja usuwa na bieżąco połączenie szkodliwych składników i zastępuje je świeżym powietrzem. Dzieje się tak, ponieważ rekuperator zawiera nowoczesne filtry oczyszczające, odpowiedzialne za eliminację większości zanieczyszczeń. Mamy, więc gwarancję odpowiedniego obiegu powietrza przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Domy budowane są teraz z materiałów o podwyższonych parametrach termicznych. Dlatego możemy liczyć na redukcję utraty ciepła w mieszkaniu, co przekłada się na efektywne ogrzewanie. Istnieje jednak minus takiego rozwiązania – znaczne zmniejszenie wymiany powietrza na świeże. Efektem jest zawilgocenie pomieszczeń oraz namnażanie niebezpiecznych grzybów, pleśni i wirusów. Tam, gdzie zainstalowano rekuperację takie komplikacje się nie pojawiają. Nie ma tu również kłopotów z zaparowanymi lustrami w łazience albo skraplaniem się rano pary wodnej na krawędziach okna. Nie odczuwamy też wilgoci lub zaduchu.

Warto zwrócić się do firmy Roc-Went Instalacje, z siedzibą w Pabianicach. Można tutaj liczyć na instalację wysokiej jakości wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki niej można dostarczyć potrzebną ilość świeżego powietrza do pomieszczeń oraz regulować jego wydatek w zależności od zapotrzebowania. Dom wyposażony w rekuperację daje dużo wyższy komfort niż w przypadku posiadania naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji.

Rekuperacja – czyli oszczędność

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ogranicza koszty eksploatacyjne zarówno zimą, jak i latem. Korzystanie z rekuperacji daje możliwość zaoszczędzenia do 50% kosztów ogrzewania budynku. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm działania rekuperatorów wiąże się z odzyskiwaniem energii z powietrza wywiewanego. To z kolei prowadzi do tego, że nie ma potrzeby, aby  system ogrzewania ogrzewał powietrze nawiewane do wnętrza. Rekuperacja nie jest już jedynie trendem stosowanym w innowacyjnych budynkach, ale również okazja do zaoszczędzenia. 

Posiadając wentylację grawitacyjną, musimy nieustannie wietrzyć pomieszczenia – co najmniej kilka razy dziennie przez 10 do 15 minut, o każdej porze roku. Zapobiega to zaduchowi i unoszeniu się nieprzyjemnego zapachu. Jeśli wybierzemy rekuperację, nie musimy otwierać okien, ale możemy (nie wpływa to na wydajność systemu). Ograniczone zostają przeciągi i mamy stały dostęp do świeżego powietrza.