Generalny remont kuchni wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest nie tylko dobry projekt, ale też właściwe materiały oraz specjalistyczna pomoc. Jego ostateczny koszt zależy też od ilości podjętych prac oraz zaplanowanych do wymiany części.  Jak długo trwają prace remontowe przeprowadzane przez profesjonalną ekipę? Przedstawiamy wskazówki dotyczące remontu kuchni. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie do remontu kuchni

Przed rozpoczęciem właściwych prac remontowych należy przygotować do tego pomieszczenie. Planując remont kuchni w bloku, warto pomyśleć o zatrudnieniu projektanta oraz ekipy remontowej. W ten sposób będzie można poprawić funkcjonalność pomieszczenia i zwiększyć wygodę użytkowania. Przedtem należy dokładnie określić zakres zamierzonych prac oraz przeznaczyć do tego budżet. Czasem bardziej się opłaca wymiana tylko niektórych zużytych elementów niż całkowita renowacja.  Wówczas koszt remontu kuchni będzie mniejszy. Warto w tym celu dokonać przeglądu pomieszczenia. Sporządzając projekt nowej kuchni, trzeba uwzględnić wszystkie przestrzenie i strefy. Nie należy przy tym zapominać o tzw. trójkącie roboczym, czyli obszarze znajdującym się między kuchenką, lodówką i zmywakiem. Nowy układ powinien poza tym uwzględniać 5 stref, tj.: zasobów, przechowywania, przygotowywania żywności, zmywania i gotowania oraz pieczenia. Następnie wynosi się z kuchni zabezpieczone folią sprzęty i meble. Wówczas można przejść do prac rozbiórkowych, na które składają się zwykle zrywanie tapet czy skuwanie płytek.

Co warto wiedzieć o remoncie kuchni?

Planując przeprowadzenie remontu kuchni, warto skorzystać z profesjonalnych usług remontowych. W przypadku rozbiórki ścian i posadzek warto zwrócić uwagę na materiały. Ściany można np. odnowić, wybierając na tworzywo laminat, winyl albo włókno, które nie są drogie. Dobrym rozwiązaniem jest glazura, która stanowi dobry zamiennik tapety. Wymaga przy tym konserwacji. Natomiast decydując się na przemalowanie lub odnowienie ścian, dobrze jest wybrać farby o specjalnych właściwościach. Dobra emulsja to taka, która jest wytrzymała na czynniki zewnętrzne np. szorowanie, parę wodną lub tłuszcz. Jeśli chcemy użyć hartowanego szkła, przed jego zainstalowaniem zaleca się nałożenie tapety lub jej pomalowanie. Z kolei posadzka powinna być wykonana z nie tylko odpornego, ale też umożliwiającego swobodne czyszczenie materiału. Najlepszy będzie gres z powodu odporności na wilgoć oraz twarde drewno, stosowane przy otwartych kuchniach. Innym wariantem są drewnopochodne panele.

Co trzeba uwzględnić przy remoncie kuchni?

Płytki na podłodze lub ścianie w kuchni powinny być wykonane z odpornego na czynniki zewnętrzne i wilgoć materiału. W przypadku blatu powinny być gładkie. Dzięki temu znacznie ułatwią czyszczenie. Przedtem należy dokładnie skontrolować stan podłoża. Jeśli występują nierówności wynoszące ok. 0,5-1 cm, trzeba je wyrównać specjalną masą. Większe nierówności, przekraczające 2 cm wymagają użycia zaprawy podkładowej. Jeśli stara posadzka dobrze przylega do podłoża, można na nią położyć nową. Trzeba jednak zastosować do tego renowacyjną masę. Z reguły na podłogę w kuchni montuje się lakierowane, twarde drewno, panele odporne na wodę bądź winylowe, wylewkę żywiczną lub antypoślizgowe płytki.

Często remont w kuchni wymaga wymiany jej części. Wymiana blatu kuchennego wiąże się z wyborem odpowiedniego budulca. Najczęściej stosuje się blaty laminowane lub z wiórowej płyty. Mogą być także sporządzone z litego lub klejonego drewna, kamienia lub granitu. Droższą opcją są blaty wykonane z kompozytu, czyli połączenia żywicy i minerałów. Alternatywę stanowią blaty betonowe, ceramiczne lub stalowe. Niektóre posiadają dodatkowo antybakteryjną warstwę. Z reguły wymienia się również zlew i baterię kuchenną.

Do prac remontowych obejmujących kuchnię zalicza się również rozbiórka wodnej instalacji. Do jej głównych elementów należą zmywarka, lodówka i zlewozmywak. Zwykle rury z wodą doprowadza się do danego miejsca. Następnie ukrywa się je w powłoce wylewki pod posadzką bądź w szczelinach ścian. W przypadku tzw. wyspy kuchennej, wszystkie przewody i rury najlepiej schować w zagłębieniu pod podłogą. Przy tym odległość zlewu od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 3 m. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pomocy udzieli specjalista.