Beton to materiał o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Co nie oznacza jednak, że nie istnieją czynniki zdolne doprowadzić do zniszczeń jego struktury. Jeśli dojdzie do uszkodzeń betonu, naprawa powinna zostać wykonana specjalistycznymi materiałami, które jednocześnie będą kompatybilne z materiałem z jakiego wykonano konstrukcję, a także uniemożliwiają dalszą degradację konstrukcji. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się więcej na ten temat.

Kiedy konstrukcje betonowe mogą wymagać naprawy i konserwacji?

Konstrukcje betonowe i żelbetowe mogą ulegać uszkodzeniom i zniszczeniu na skutek różnorodnych czynników. Do najczęstszych należą błędy projektowe i wykonawcze, na przykład nieprawidłowe dobranie mieszanki do obciążeń, a także długotrwałe oddziaływanie czynników szkodliwych, wpływ wilgoci, krystalizacja soli, karbonatyzacja, cykle zamarzania i odmarzania, przeciążenie konstrukcji, albo korozja zbrojenia. Każdy z nich z osobna, a zwłaszcza kompleksowe oddziaływaniu kilku z tych czynników może uszkodzić strukturę betonu. Zdaniem eksperta z firmy usługowej Mobilne Piaskowanie i Malowanie Metali pierwszym etapem robót naprawczych zbiorników betonowych jest ocena uszkodzeń i ich przyczyn. Po stwierdzeniu, czy korozja betonu ma charakter mechaniczny, fizyczny, biologiczny czy chemiczny, można dobrać sposób naprawy i dobrać odpowiednie rozwiązania. Celem naprawy uszkodzeń betonu jest zahamowanie procesów korozji, jak i zbrojenia, uzupełnienie ubytków i odtworzenie stanu sprzed uszkodzenia i doprowadzenie konstrukcji do stanu umożliwiającego jej użytkowanie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Technologia kompleksowej naprawy zbiorników betonowych

Naprawa zbiorników betonowych wymaga przestrzegania ścisłego reżimu technologicznego. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża, co oznacza konieczność usunięcia luźnych i osłabionych korozją fragmentów betonu, aż do odsłonięcia zdrowego nienaruszonego betonu. Najlepsze efekty daje piaskowanie betonu w strumieniu sprężonego powietrza, albo za pomocą lancy wodnej. Piaskowanie sprawia, że usunięte zostają słabo związane fragmenty betonu, oczyszczona powierzchnia jest równa, a metoda nie powoduje mikropęknięć w podłożu nie skorodowanego betonu. Piaskowanie oczyszcza również pręty zbrojeniowe z rdzy. Po przeprowadzeniu tych działań, podłoże powinno być odpowiednio nawilżone, i aby osiągnąć odpowiedni poziom nasycenia, należy przeprowadzić spryskiwanie powierzchni wodą kilkakrotnie. Dopiero wtedy przystępuje się do uzupełniania ubytków po zagruntowaniu powierzchni polimerami tworzącymi warstwę sczepną. Po nałożeniu masy naprawczej, odnowioną powierzchnię należy pokryć ochronną powłoką malarską.