Na terenie niemal każdego mniejszego i większego miasta znajdują się budowle, które mają ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Naturalnie wraz z upływem czasu wiele z nich ulega powolnemu niszczeniu, a dla zachowania ich cennej formy niezbędne są prace, którymi zajmują się profesjonalni konserwatorzy zabytków. Firma Restoart to zespół specjalistów, którzy do każdego projektu podchodzą indywidualnie i skrupulatnie wykonują wszystkie etapy prac.

Konserwacja a renowacja

Ze względu na ogromną wartość nieruchomości uznawanych za zabytki, jakiekolwiek prace, które odbywają się na ich terenie i ingerują w ich wygląd, zwykle są wyjątkowo skomplikowane i wymagają doświadczenia oraz wiedzy od wykonawców. Z tego powodu, takie zadania należy powierzać jedynie specjalistom w branży, takim jak firma Restoart, którym można zaufać w kwestii powierzenia tak odpowiedzialnych zadań.

Warto jednak zaznaczyć, że taki rodzaj prac nad przywróceniem zabytkom świetności, nie ogranicza się jedynie do skrupulatnego dbania o ich czystość, a często cały proces składa się z wielu etapów działań. To jakie prace zostaną wykonane i w jaki sposób, zwykle określane jest przez samego konserwatora, który jest w stanie ocenić potrzeby i możliwości.

Okazuje się jednak, że wchodząc w temat głębiej, można przekonać się, że już sama renowacja i konserwacja zabytków to dwa różne pojęcia, które kryją całkowicie inne działania i cele.

Wyjaśnia jeden z przedstawicieli firmy Restoart.

Określenie konserwacja odnosi się zwykle do różnego rodzaju działań, które są stałe i wykonywane systematycznie, by na bieżąco dbać o utrzymanie dobrego stanu technicznego elementów całej infrastruktury zabytków.

Renowacja to zwykle wymagające i skomplikowane prace, które mają na celu przywrócić dawny stan budynku. Może to dotyczyć odnowienia lub odbudowania poszczególnych elementów, które uległy zniszczeniu w wyniku upływu czasu, działania czynników atmosferycznych i podobnych sytuacji.

Ingerowanie w zabytki a prawo

Warto także wspomnieć, że wszelkie prace konserwatorskie, czy też renowacyjne w obrębie zabytków muszą być wykonywane i planowane w zgodzie z wymogami prawa.

O samym zawodzie konserwatora zabytków i wykonywanych przez niego działaniach jasno mówi między innymi Rozporządzenie Ministerstwa Kultury i Sztuki o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zapisy określają, w jakich sytuacjach i jakie podmioty muszą wystąpić do wojewódzkiego konserwatora o zgodę na działania. Należy pamiętać, że im starsze i cenniejsze nieruchomości, tym cały proces jest bardziej skomplikowany i obwarowany wymaganiami w celu jak najlepszej ochrony cennych zabytków.