Roboty ziemne to nic innego, jak prace z ziemią - dosłownie. Mają na celu na przykład niwelację terenu, przygotowanie go pod budynek, transport ziemi na inne miejsce, czy nadanie terenom innego kształtu. Powinny być wykonywane starannie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W tym artykule poznasz rodzaje robót ziemnych oraz ich charakterystykę, dowiesz się także. dlaczego się je wykonuje.

Kiedy prowadzi się roboty ziemne?

Zaczniemy od odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. W pierwszej kolejności roboty ziemne wykonuje się po to, aby przygotować teren pod budowle podziemne. Przykładem są tutaj zbiorniki, tunele i schrony. Również popularne są prace przygotowawcze pod fundamenty budowli naziemnych, czyli na przykład domów jednorodzinnych, garaży, budynków gospodarczych itp. Prace ziemne należy wykonać przed planowanym montażem instalacji podziemnych. W tym przypadku można wymienić przyłącza i rurociągi.

Podłoża pod nawierzchnię - również w tej sytuacji konieczne jest skorzystanie z usług firmy oferującej roboty ziemne. Przygotowuje się teren pod drogi, parkingi, czy linie kolejowe. Ostatnią sytuacją, w której przeprowadza się tego rodzaju prace to kształtowanie terenu. Powstają tym samym nasypy, wały, sztuczne wzniesienia i doliny.

Klasyfikacja robót ziemnych

Prace te można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwszą są podstawowe roboty ziemne. Znajdziesz w nich między innymi niwelację terenu, wykopy pod obiekty budowlane, rowy, wykonywanie nasypów, zasypek i podsypek, jak również kształtowanie terenu wedle wcześniej ustalonego projektu. Kolejną grupą są przygotowawcze roboty ziemne, wchodzi w ich skład wszystko, co ma wpływ na przygotowanie terenu pod te podstawowe prace. Zalicza się do nich usuwanie darniny, roślinności, karczowanie krzewów, pni, odprowadzanie wód opadowych, czy spulchnianie gruntu spoistego. Grupą ostatnią są prace wykończeniowe, obejmują one między innymi wyrównanie dna wykopów szerokoprzestrzennych pod ławy i fundamenty. Do tego dochodzi wyrównywanie, czy zagęszczanie skarp oraz układanie ziemi roślinnej i kształtowanie małej architektury. Oczywiście w każdej z tych grup podaliśmy jedynie przykłady, wszystko zależy od oferty danej firmy świadczącej na przykład usługi koparką.

Bardzo ważny jest wybór przedsiębiorstwa, które ma wykonać prace ziemne. Najlepiej, kiedy jest to firma doświadczona z portfolio o wysokim standardzie, pozytywnymi opiniami i referencjami klientów. W ten sposób unikniesz kłopotów, jakie są spowodowane źle wykonanymi robotami ziemnymi. Postaw na firmę Krzyżanowskiej Doroty, która zatrudnia specjalistów, dysponuje ciężkim sprzętem i oferuje szereg usług wymienionych w poprzednim akapicie.