Wszelkie roboty budowlane rozpoczynają się od stworzenia projektu, a także uzyskania wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Gdy już załatwiliśmy wszystkie sprawy formalne, można zacząć realizacje prac początkowych. Jedną z tych prac jest przygotowanie terenu, na których będziemy budować obiekt. Inaczej tę czynność określa się jako roboty ziemne. Mimo, że to pierwszy etap prac na placu budowy, to jest niezwykle istotny. W tym celu należy zatrudnić specjalistów np. z firmy KOGUT.

Roboty ziemne – co to takiego?

Mianem robót ziemnych określa się wydobywanie naturalnego gruntu z danego terenu, jego wywiezienie z placu budowy lub przemieszczenie i odpowiednie kształtowanie. To, co zrobimy z wydobywaną ziemią zamieszczone powinno być w projekcie wykonanym wcześniej.

Roboty ziemne, którymi zajmuje się firma KOGUT, są wykonywane podczas budowy obiektów podziemnych, fundamentów obiektów znajdujących się na ziemi, kształtowaniu terenu pod rozmaite nawierzchnie lub budowy instalacji podziemnych.

Podczas realizowania robót ziemnych najczęściej oddziela się wydobywany materiał od calizny. Następnie konieczne jest jego przetransportowanie w odpowiednie miejsce lub ułożenie i zagęszczenie wydobytego gruntu we wskazanym miejscu. Prace ziemne mogą być wykonywane rozmaitymi metodami. Pierwsza z nich to prace z wykorzystaniem maszyn, np. użycie koparki itp., z kolei druga metoda to prace ręczne. Oczywiście roboty ziemne można wykonać także przy użyciu np. materiałów wybuchowych, jednakże ten sposób wybiera się tylko, gdy wykonujemy prace ziemne na skałach lub innych twardych i zbitych gruntach, których usunięcie niemożliwe jest inną metodą.

Rodzaje wykopów i rodzaje nasypów

Roboty ziemne zwykle kojarzą nam się z wydobywaniem ziemi za pomocą koparki. Oczywiście często tak właśnie wyglądają, aczkolwiek prace ziemne mogą mieć inne formy. Najczęściej dokonywany jest prosty podział prac ziemnych na nasypy i wykopy. Różnica między nimi polega na tym, że wykopy realizuje się pod poziomem terenu, zaś nasypy nad nim.

Zarówno nasypy, jak i wykopy nie muszą być tylko ukształtowaniami terenu tymczasowymi. Możliwe jest wykonanie z nich stałego krajobrazu, a także mogą stać się sposobem na ukształtowanie terenu. Charakterystyczne dla obu tych prac jest sposób, w jaki są kształtowane. Biorąc ten aspekt pod uwagę możliwe jest określenie wielkości i rodzaju prac ziemnych. Wykopy ziemne dzieli się na:

  • wykopy budowlane,

  • wykopy przygotowawcze,

  • wykopy wąskoprzestrzenne,

  • wykopy szerokoprzestrzenne,

  • wykopy płytkie,

  • wykopy głębokie,

  • wykopy średniogłębokie,

  • wykopy liniowe,

  • wykopy podstropowe,

  • wykopy szczelinowe,

  • wykopy rozporowe.

Natomiast nasypy można podzielić na kontrolowane oraz niekontrolowane. Nasypy kontrolowane to takie, które układa się warstwami, a potem się je zagęszcza. Z kolei nasypy niekontrolowane to odkłady zwałowe i pryzmowe.

Oprócz wymienionych istnieją również inne prace ziemne. Do nich zaliczamy m.in. zagęszczenia, profilowanie podłoża i jego korytowanie, skarpowanie terenu, czy też wymianę gruntu.

Montaż szamb ekologicznych w ofercie firmy KOGUT

Szamba ekologiczne to rodzaj zbiorników na nieczystości ciekłe, które zapewniają bezpieczne i ekologiczne usuwanie ścieków. Są one zazwyczaj wykonane z materiałów biodegradowalnych i wykorzystują naturalne procesy rozkładu do oczyszczenia ścieków. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamb, które mogą zanieczyścić wody gruntowe i powierzchniowe, szamba ekologiczne są bardziej przyjazne dla środowiska. Firma KOGUT oferuje montaż szamb ekologicznych, które są wykonane z tworzywa sztucznego bardziej trwałego i wytrzymałego niż tradycyjne betonowe czy stalowe szamba. Dzięki temu zminimalizowane zostają koszty konserwacji oraz napraw, co przekłada się na zadowolenie klientów i oszczędność czasu i pieniędzy. Montaż szamba ekologicznego jest także bezpieczny dla otoczenia i nie wpływa na jakość gleby czy wody. Firma KOGUT zapewnia profesjonalną obsługę oraz gwarantuje najwyższą jakość swoich usług.