Tynkowanie ścian i sufitów to niezwykle istotny etap budowy lub remontu i odgrywa kluczową rolę w późniejszym komforcie użytkowania oraz estetyce budynków. Są stosowane zarówno w mieszkaniach, domach, halach jak i budynkach przemysłowych. Dzięki dużej efektywności i jakości dominującą formą nakładania tynków jest tynkowanie maszynowe z wykorzystaniem agregatów. Poniżej prezentujemy krótki przegląd rodzajów tynków oraz specyfikę ich maszynowego natrysku z pomocą specjalistów w tej dziedzinie z firmy CK Tynki.

Tynki maszynowe a metoda narzutowa

Tradycyjna metoda ręcznego narzucania tynków zostaje systematycznie wypierana z rynku usług budowlanych i ma już niemal wyłącznie uzasadnione zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach lub mieszkaniach, co jest wciąż bardziej opłacalne, niż wykonywanie ich natryskowo. W przypadkach niewielkich powierzchni pod tynk, nakładanie i zacieranie ręczne wciąż sprawdza się z ekonomicznego punktu widzenia, jak również czas ich wykonania jest dość krótki. Fachowiec z firmy specjalizującej się w wykonywaniu tynków maszynowych CK Tynki wyjaśnia:

W przypadku, gdy zlecenie obejmuje tynkowanie domków jednorodzinnych, tynkowanie hal lub apartamentowców, przewagę ma wykonywanie tynków maszynowych. Im większa powierzchnia, tym nowoczesna metoda z wykorzystaniem agregatów ma więcej korzyści i staje się znacznie bardziej opłacalna pod względem czasu wykonania oraz kosztów.

Brak konieczności posiadania mieszadła zewnętrznego, jak np. betoniarki, możliwość nałożenia nawet do 150 m² w dniu roboczym, jednorodność wyrabianego tynku oraz równomierność jego nakładania sprawiają, że tynki maszynowe stanowią większość wykonywanych na rynku tynków.

Podstawowe rodzaje tynków nakładanych maszynowo

Tynki cementowe, czyli będące mieszanką wody, cementu i piasku są najbardziej twarde i odporne na uszkodzenia, ale jednocześnie najtrudniejsze do wyrabiania i obrzutu. Stosuje się je głównie w pomieszczeniach narażonych na stałą obecność wilgoci, jak pralnie i łazienki. Najczęściej stosowane są tynki cementowo – wapienne, posiadające domieszkę wapna oraz składników uszlachetniających, zależnie od tynku. W wielu przypadkach wybiera się gotowe, paczkowane mieszanki, co pozwala na uzyskanie jednolitej konsystencji tynku na całej powierzchni. Należy również pamiętać, aby obrzutka, czyli tak zwany szpryc przeschnął przez 48h, a następnie pozwolić właściwemu tynkowi na wiązanie przez przynajmniej 24h przed zacieraniem oraz około 30 dni przed nakładaniem jakiejkolwiek warstwy wierzchniej.

Niezależnie od zakresu działań, wybór doświadczonych wykonawców z firmy CK Tynki to gwarancja doboru najlepszych materiałów i profesjonalnego wykonania zlecenia w każdym najmniejszym detalu. Wybierając zawodowców, można mieć pewność, że tynki będą wykonane zgodnie ze sztuką i wymaganiami.

W odróżnieniu od omawianych powyżej, tynki maszynowe gipsowe nie posiadają w swoim składzie cementu, ewentualnie mogą posiadać domieszkę kruszyw uszlachetniających. Roboty tynkarskie z użyciem tynku gipsowego przebiegają szybciej ze względu na szybszy proces nakładania agregatem, brak potrzeby kładzenia kilkuwarstwowego oraz dzięki dużej gładkości powierzchniowej, brak kładzenia gładzi. Tynki gipsowe posiadają dużą przepuszczalność, dzięki czemu sprzyjają właściwemu mikroklimatowi w pomieszczeniach oraz posiadają krótszy okres wiązania przed pracami wykończeniowymi.