Bramy wjazdowe są ważnym elementem ogrodzenia każdej posesji czy zakładu przemysłowego. Coraz częściej użytkownicy decydują się na montaż nowoczesnych systemów automatyki do bram i szlabanów. Wybór konkretnego modelu siłownika powinien być dostosowany do wielkości i ciężaru bramy, ilości dziennych otwarć, a także warunków pracy.

Konstrukcja i automatyka bram wjazdowych

Sposób otwierania bramy wjazdowej na posesję może być realizowany w kilku wariantach. Ze względów praktycznych, bramy jedno i dwuskrzydłowe otwierają się najczęściej na stronę posesji. W przeciwnym przypadku samochód trzeba by było zatrzymywać w znacznej odległości od wjazdu aby otworzyć swobodnie skrzydła bramy. Takie dylematy nie zaprzątają głowy osobą decydującym się na bramy przesuwane. Oszczędność miejsca jest ich główną zaletą tego typu bram. Istnieje wiele mechanizmów ich otwierania od klasycznych manualnych, po naszpikowane elektroniką automaty do bram przesuwnych oraz do bram skrzydłowych. Praca tych urządzeń jest sterowana przez sygnał radiowy. Liczący się na polskim rynku producenci niezawodnych napędów do bram to firmy takie jak BENINCA, NICE, CAME, czy SAIMATIC. Model Bull serii BENINCA jest szczególnie polecany do bram rezydencjalnych. Umożliwia on automatyzację konstrukcji o wadze do 800 kg. Przy obsłudze lżejszych wersji świetnie sprawdzi się kompaktowy siłownik BZ do bram przesuwnych o wadze do 200kg. Wysokiej klasy produkty posiadają odpowiednie certyfikaty, jak również systemy skutecznych zabezpieczeń.

Typy i wymiary  bram wjazdowych

Bramy wjazdowe mogą być otwierane ręcznie lub poprzez napęd do zdalnego otwierania i zamykania. Zabezpieczenia wjazdów na teren zakładów przemysłowych czy fabryk muszą być znacznie cięższe i mocniejsze niż bramy na posesję. Ze względu na gabaryty i ciężar automatyczne siłowniki obsługujące tego typu konstrukcje również powinny mieć odpowiednią moc. Marka BENINCA, której dystrybutorem jest firma Dukato, zajmująca się sprzedażą i kompleksowym montażem napędów do bram, wychodząc naprzeciw tym wymaganiom wyprodukowała systemy automatyki do bram przemysłowych w wersji BISON. Ich duża moc pozwala na automatyczną obsługę bram przemysłowych o wadze nawet do 4500 kg. Systemy te są idealnym rozwiązaniem przy dużej ilości dziennych otwarć. Wjazdy strzeżone całodobowo lub wjazdy na teren obiektów publicznych, wspólnot mieszkaniowych, czy przedsiębiorstw mogą być obsługiwane przez lżejszy sprzęt typu barierki czy szlabany elektromechaniczne. Są to bardzo uniwersalne i ekonomiczne urządzenia. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie wymagają specjalnych czynności konserwacyjnych.