Dźwigi są jednymi z  najpopularniejszych maszyn budowlanych. Możemy zobaczyć je na prawie każdej budowie. Mają też szerokie zastosowanie podczas innych prac wysokościowych. Wyróżniamy wiele rodzajów urządzeń dźwigowych, różniących się od siebie charakterystycznymi cechami oraz zastosowaniem. Poznaj najpopularniejsze rodzaje dźwigów i sprawdź, kiedy niezbędne jest skorzystanie z tego urządzenia.

Dźwigi, czy dźwignice?

Dźwigami potocznie nazywa się dźwignice, czyli urządzenia dźwigowo-transportowe służące do przemieszczania pionowego i poziomego ładunków, zwierząt, a także ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Odpowiadają więc za transport bliski. Do grupy ten należą zarówno najpopularniejsze żurawie, jak i:

  • suwnice,
  • cięgniki,
  • wózki,
  • wspornice,
  • dźwigniki.

Zazwyczaj to właśnie żurawie nazywamy dźwigami, jednak nawet wśród tej podgrupy wyróżnić możemy kilka różnych typów, mających zastosowanie w innych pracach.

Żurawie wieżowe

Są to wielkogabarytowe, stacjonarne dźwigi, które zauważyć możemy w panoramie każdego dużego miasta. Dźwig wieżowy składa się z kratownicy, która tworzy wieżę, na której osadzona jest kabina operatora żurawia oraz ramienia żurawia wyposażonego w hak.

Wieża żurawia tego typu jest częścią nieruchomą, przytwierdzoną do podłoża, natomiast ruch wykonuje ramię żurawia zakończone odpowiednią przeciwwagą. Z dźwigów tego typu zazwyczaj korzysta się w pracach budowlanych, zwłaszcza przy budowie wysokich budynków. Żurawie takie mają duży udźwig i są wytrzymałe, jednak są również przytwierdzone do podłoża na długi czas, mają więc ograniczony zakres ruchu.

Żurawie samojezdne – dźwigi HDS

Rozwiązaniem, które stosuje się w sytuacjach, gdy niezbędna jest większa mobilność, są dźwigi samojezdne. Inaczej nazywane są dźwigami przenośnymi czy hydraulicznymi dźwigami samochodowymi (HDS).

W takich urządzeniach żuraw osadzony jest na odpowiednio przystosowanym podwoziu samochodu ciężarowego lub na podwoziu samojezdnym, dedykowanym tego rodzaju dźwigom. Napęd to jeden lub dwa silniki.

Żurawie samojezdne zbudowane są z  wyciągarek oraz wychylnego wysięgnika osadzonego na pomoście obrotowym. Właśnie taka konstrukcja umożliwia podnoszenie oraz opuszczanie ciężarów, a także obrotowe przemieszczanie pomostu i regulowanie zasięgu. Co ważne, dźwigi samojezdne mogą pracować w dwóch trybach: transportowym i dźwigowym, w którym podwozie jest podnoszone na wysuwanych podporach.

Żurawie samochodowe i dźwigi samojezdne wykorzystywane są m.in. do montowania żurawi wieżowych budowlanych, doskonale sprawdzają się w pracach budowlanych oraz w leśnictwie - często widywane są na terenach leśnych, przy załadunku drewna. Mogą być używane zarówno w halach, jak i na zewnątrz budynków.

Mobilne dźwigi wieżowe

Innym typem dźwigu, łączącym w sobie cechy dźwigu samochodowego i dźwigu wieżowego są mobilne dźwigi wieżowe. W urządzeniu takim kratownica żurawia wieżowego osadzona jest na ruchomym podwoziu samochodowym. Kabina operatora może być osadzona w połowie wysokości wieży czy na jej szczycie, w zależności od realizowanych prac dźwigowych. Również ramię dźwigu może być ustawione pod różnym kątem.

Do najważniejszych zalet żurawia wieżowego mobilnego zaliczyć możemy na pewno:

  • krótki czas przygotowania do pracy,
  • możliwość samodzielnego przemieszczania się,
  • szerokie zastosowanie.

Rozłożenie i przygotowanie tego dźwigu do pracy zajmuje około 30 minut, a do jego obsługi potrzebny jest tylko jeden pracownik, warto więc rozważyć to rozwiązanie, poszukując urządzenia do realizacji prac dźwigowych. Najlepiej jednak skorzystać z porady profesjonalistów, którzy znajdą optymalne rozwiązanie.  Wiele rodzajów dźwigów ma w swojej ofercie na przykład firma Terlik – usługi dźwigowe oferująca wynajem urządzeń dżwigowych, a także prace dźwigowe – wynajem urządzenia wraz z operatorem.