Każda osoba działająca w firmie zajmującej się budową zdaje sobie sprawę z tego, że na placu budowy niezbędne są różne urządzenia wspomagające pracę ludzi. Pytanie powstaje jednak, czy warto wszystkie te urządzenia kupować? Zwłaszcza jeśli nie na każdej budowie każde z nich jest niezbędne, kiedy, na przykład przy budowie domu jednorodzinnego wystarczy HDS, a do budowy budynku wielopiętrowego potrzebny będzie duży żuraw. Zawsze można przecież te urządzenia wynająć.

Do jakich zadań potrzebne są dźwigi?

Nie sposób sobie wyobrazić wznoszenie jakichkolwiek budynków bez udziału urządzeń dźwigowych. Wyniesienie ładunków o wadze kilkunastu, czy kilkudziesięciu ton przekracza możliwości człowieka. Sprzęt, którego używa się do tych czynności jest bardzo drogi, dlatego dużą popularnością cieszą się firmy świadczące usługi w zakresie wynajmu dźwigów i innych urządzeń budowlanych. Główne prace, które wykonywane są przez dźwig, to:

  • montaż i demontaż konstrukcji;
  • montaż i demontaż elementów elewacyjnych;
  • instalacje na wysokościach;
  • transport elementów wielkogabarytowych, w tym maszyn i urządzeń;
  • załadunek i rozładunek przedmiotów wielkogabarytowych.

Niezależnie od tego, do czego potrzebny jest ci dźwig, warto zastanowić się, czy jego zakup jest niezbędny, czy raczej wystarczy jego wynajęcie. Jeśli potrzebujesz dźwigu jednorazowo, to wybór jest oczywisty, podobnie jeśli prowadzisz niewielką firmę budowlaną, ale aktualne zlecenie wymaga zastosowania dużego dźwigu, to koszt zakupu urządzenia może się nie kalkulować. Wtedy warto zwrócić się do firmy wynajmującej dźwig, zwłaszcza, że zwykle takie firmy dysponują dużym parkiem maszynowym, gdzie możesz wybrać urządzenie o parametrach udźwigu, wysokości czy promienia wysięgnika, dostosowanych do twoich aktualnych potrzeb.

O czym trzeba pamiętać przy wynajmie dźwigu?

Gdy wybierasz wypożyczalnię dźwigu, zwróć uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim powinieneś prawidłowo dobrać parametry do wykonywanego zadania, zatem sprawdź jakimi modelami dźwigów dysponuje przedsiębiorstwo wynajmujące. Zapytaj także, czy wypożyczalnia udostępnia jedynie sprzęt, czy będziesz mógł skorzystać także z usługi uprawnionego i doświadczonego operatora dźwigu. To bardzo ważne, jak zauważa nasz rozmówca z krakowskiej firmy Udźwig, ponieważ aby pracować dźwigiem, czy żurawiem, operator musi posiadać odpowiednie dokumenty i badania. Ich aktualność musi być zawsze sprawdzona przez kierownika budowy, kierownik musi też skontrolować stan techniczny dźwigu, to, czy posiada on ważny protokół odbioru z Urzędu Dozoru Technicznego, a także atesty na liny i zawiesia i dziennik konserwacji. Wynajmując dźwig określ jaki ładunek chcesz przenieść, określ jego kształt i ciężar, oraz wymiary. To pomoże firmie w ocenie jaki dźwig najlepiej nada się do wykonania pracy. Dobrze też sprawdzić nośność gruntu w docelowym miejscu pracy dźwigu. Do zlecenia warto czasem dołączyć zdjęcia. Usługa wynajęcia dźwigu zagwarantuje ci bezpieczne i szybkie przetransportowanie ciężkich materiałów tam, gdzie będą ci potrzebne.