Budowa domu, obiektu gospodarczego lub przemysłowego wiąże się nierozerwalnie ze sporządzeniem kosztorysów planowanego przedsięwzięcia i dokumentacji technicznej opartej na projekcie. Projekt musi być zgodny z mapą zagospodarowania terenu, spełniać warunki zabudowy oraz uwzględniać naniesiony na mapę projektową plan przyłączenia mediów. Poniżej prezentujemy kilka uwag o dodatkowych warunkach, które muszą być spełnione i jak można uprościć całą operację.

Zarys etapów budowy

Obsługa przedsięwzięcia, jakim jest budowa obiektu, składa się z wielu etapów i wymaga spełnienia wstępnych warunków formalnych oraz postępowania zgodnie z ustalonymi prawnie procedurami, aż do końcowego odbioru zakończonej budowy. Pierwsze etapy, włączając w to uzyskanie pozwolenia na budowę, opomiarowanie działki oraz sporządzenie samego projektu domu mogą być z powodzeniem wykonane przez biuro architektoniczne lub architekta posiadających odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Na rynku jest już pokaźna liczba specjalistów oferujących pakiet takich usług i kompleksową obsługę pierwszego etapu budowy, co może już zaoszczędzić trudu wynajmu co najmniej dwóch niezależnych podmiotów do jego realizacji. Kolejnym etapem jest zorganizowanie ekipy budowlanej, która wykona sporządzony projekt, czyli pokrótce wybuduje dany budynek. Tutaj jednak występuje kilka etapów pośrednich, wiążących się z zatrudnieniem kolejnych trzech specjalistów. Czy jednak na pewno?

Kosztorys, nadzór i opinia techniczna

Jak tłumaczy specjalista z firmy Kalbud Krzysztof Litkowski, jednym z warunków koniecznych do sfinalizowania budowy jest sporządzenie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych kosztorysu budowlanego, aby racjonalnie obliczyć planowane koszty i dokonać ewentualnej ich korekcji. Drugim elementem jest zatrudnienie osoby prowadzącej nadzór budowlany kierującego poszczególnymi etapami prac, dopilnuje ich zgodności z projektem i należytej jakości robót. W przypadku większych inwestycji, w które są zaangażowane podmioty trzecie może również okazać się konieczne zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, raportującego bezpośrednio do dewelopera. Ostatnim elementem jest ocena stanu technicznego prowadzonych prac oraz jej efektów na każdym etapie, co jest niezbędne do dalszego prowadzenie robót budowlanych. Zamiast jednak zatrudniać trzy osobne podmioty i generować niepotrzebne koszty, warto jeszcze przed rozpoczęciem prac zorientować się na rynku, czy nie znajdziemy jednej firmy budowlanej świadczącej wyżej wymienione usługi. Pozwoli to nie tylko na oszczędności czasowe, ale również przyczyni się do lepszej organizacji pracy i większej wydajności, co zagwarantuje terminowe oddanie obiektu do użytku.