Wiele osób uważa, że pojęcie rozbiórki budynku jest tożsame z jego wyburzeniem. Faktem jest, że oba pojęcia są często stosowane zamiennie. Okazuje się jednak, że oznaczają zupełnie odmienne czynności. Czym zatem rozbiórka różni się od wyburzenia? Warto poznać bliżej szczegółową definicję każdego z tych pojęć. A różnice te są wbrew pozorom dosyć wyraźne i łatwe do wychwycenia.

Jaka jest definicja rozbiórki budynku?

Definicja rozbiórki budynku jest znana o wiele dłużej aniżeli wyburzenie. Jak to możliwe? Otóż pojęcie rozbiórki funkcjonuje od czasu, kiedy wszystkie obiekty budowlane były rozbierane ręcznie. Były to czasy, kiedy nieznane były jeszcze maszyny budowlane umożliwiające szybkie zrównanie budynku z ziemią. Rozbiórka polegała zatem na rozbieraniu obiektu „po kawałku”. W chwili obecnej termin rozbiórki stosowany jest w odniesieniu do budynków o relatywnie małych gabarytach. Zaliczymy do nich domy jednorodzinne budowane z materiałów tradycyjnych jak drewno czy cegła z zaprawą wapienną. Elementy konstrukcyjne, które są pozyskiwane w toku rozbiórki, nadają się do recyklingu.

Okazuje się, że w chwili obecnej nie można wykonać rozbiórki w przypadku każdego budynku. W wielu przypadkach nie ma ona sensu pod względem ekonomicznym. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że aktualnie wiele budynków jest stawianych przy użyciu dużo trwalszych i trudniejszych do rozbiórki materiałów. Możemy tu wymienić przede wszystkim cement, beton czy żelbeton. Ręczna rozbiórka takich konstrukcji jest w gruncie rzeczy niewykonalna. W przypadku takich obiektów organizuje się wyburzenia.

Jaka jest definicja wyburzenia budynku?

W tym miejscu będziemy musieli zdefiniować pojęcie wyburzenia budynków. Upraszczając można by stwierdzić, że wszystko co nie jest rozbiórką można nazwać wyburzeniem. Ale warto nieco bardziej doprecyzować pojęcie wyburzenia. Oznacza ono całkowitą likwidację danego obiektu budowlanego. Co istotne prace wyburzeniowe zazwyczaj odbywają się przy użyciu sprzętu mechanicznego. To znaczy, że podczas prac wyburzeniowych wykorzystywane są koparki, dźwigi, spycharki czy walce. Wachlarz możliwości, jaki posiada nowoczesna firma wyburzeniowa, jest naprawdę ogromny. Wśród sprzętu stosowanego przez takie firmy możemy wymienić także nożyce hydrauliczne, młoty pneumatyczne czy nawet odpowiednio przygotowane ładunki wybuchowe. Ten bogaty arsenał środków sprawia, że wyburzenie obiektu może przebiegać sprawnie, szybko i przede wszystkim bezpiecznie. Istotną różnicą między rozbiórką a wyburzeniem jest fakt, że elementy pozostałe po wyburzeniu nie nadają się do odzysku. W przypadku dużych obiektów budowlanych wyburzenie jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

Planując likwidację budynku warto sposób działania skonsultować z firmą, która specjalizuje się w tego typu pracach. PHU FRAMIKOP prowadzone przez Michała Frącczaka posiada na swoim koncie długą listę zleceń obejmujących prace wyburzeniowe. Firma działająca na terenie województwa łódzkiego oferuje swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Bogate doświadczenie oraz doskonałe zaplecze techniczne pozwala realizować wszystkie zlecenia w sposób sprawny i bezpieczny.