Instalacja kanalizacyjna, a właściwie jej sprane funkcjonowanie jest niezwykle ważne, bez względu na to, czy chodzi o dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, czy budynek użyteczności publicznej. Dlatego właśnie tak wiele uwagi poświęca się jakości materiałów, z które stosuje się do jej skonstruowania. Szczególnie istotne są tutaj elementy długie, czyli rury. Co warto o nich wiedzieć i czym sugerować się podczas ich zakupu?

Rury kanalizacyjne – z czego się je robi?

Jeszcze nie tak dawno podstawowym materiałem, z którego wytwarzało się rury kanalizacyjne, było żeliwo. Niemniej jednak ze względu na ciężar oraz podatność na korozję, szybko zorientowano się, że nie jest to rozwiązania do końca udane. Dlatego właśnie żeliwo zastąpiono różnymi rodzajami tworzyw sztucznych. O czym konkretnie mowa? Współcześnie produkowane rury kanalizacyjne wytwarzane są m.in. z polichlorku winylu, czyli popularnego PVC, materiału GRE, będącego hybrydowym połączeniem żywicy epoksydowej z włóknem szklanym oraz z polipropylenu.

Przy realizacji niektórych inwestycji zobaczyć można także rury kanalizacyjne kamionkowe, które charakteryzują się sporą wytrzymałością na działanie substancji chemicznych oraz rury betonowe, które cechują się znacznymi oporami przepływu i uważane są już za rozwiązanie przestarzałe. W razie wątpliwości co do tego, jaki materiał wybrać, warto przed zakupem zasięgnąć porady fachowców. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Hydro-Nasz, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, zdążyli wyrobić sobie opinie jednych z najrzetelniejszych w skali całego regionu. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie rur z tworzyw sztucznych?

Rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych – największe zalety

Rury z tworzyw sztucznych to przede wszystkim gwarancja doskonałej szczelności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wytrzymałych uszczelek. Nie należy zapominać również o tym, iż rury kanalizacyjne projektowane są w sposób systemowy. Tutaj pojawia się zatem aspekt ekonomiczny. Różnego rodzaju złączki, kolanka, mufy, czy trójniki wykonane z PCV są odczuwalnie tańsze niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Rury z tworzyw sztucznych cechują się także doskonałą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w tym również na ewentualne zgniatanie, wywołane przez ciężar ziemi.

Tworzywa sztuczne nie wchodzą również w reakcję z większością środków chemicznych, co umożliwia ich zastosowanie również w przemyśle. Przed montażem instalacji kanalizacyjnej warto zadbać o to, aby rury nie przebiegały bezpośrednio nad przewodami gazowymi i elektrycznymi. Montując rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych, powinno się także uwzględnić i wydłużenie liniowe, które może być spowodowane np. podwyższoną temperaturą.