Jedną z najważniejszych rzeczy na placu budowy są rusztowania. Bez nich bardzo trudno byłoby pracować na wysokościach. Firmy budowlane zazwyczaj posiadają własne rusztowania, jednakże zdarzają się też takie, które wypożyczają je od specjalizujących się w takich usługach firmach. Jest kilka rodzajów rusztowań, które dzieli się ze względu na ich budowę. Każde rusztowania znajdują zastosowanie przy innych pracach.

Rodzaje popularnych rusztowań

Budowanie wysokich obiektów jest możliwe dzięki wielu elementom. Jednym z nich są rusztowania, które umożliwiają przeprowadzanie prac budowlanych na wysokościach. Firmy budowlane, które nie są wyposażone w te przedmioty mogą skorzystać z wypożyczalni rusztowań. Takimi usługami zajmuje się firma Domus-Szalunki S.C. - Rusztowania, Szalunki, Żurawie, Dźwigi z Ostrołęki. W asortymencie takiej firmy znaleźć można rozmaite rodzaje rusztowań.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów rusztowań są rusztowania modułowe. Składają się one z elementów, które łączy się ze sobą w stałych punktach. Punkty te rozmieszczone są zazwyczaj pół metra od siebie. Rusztowania modułowe wykorzystywane są najczęściej do budowy konserwacji lub remontów budowli posiadających dużą ilość instalacji. Wykorzystuje się je również jako rusztowania wolnostojące, między innymi przy wieżach kościelnych.

Kolejne często spotykane to rusztowania stojakowe. Części tych rusztowań oparte są na specjalnych podporach, a cała konstrukcja usztywniona jest za pomocą podłużnic, leżników poziomych i ukośnych, a także ukośnych tężników. Wykorzystuje się je na zewnątrz oraz wewnątrz budowanego obiektu. Ze względu na to, że rusztowania stojakowe potrafią utrzymać na sobie duży ciężar, stosuje się je przy pracach elewacyjnych, nawet 30 m nad ziemią.

Budowa i zastosowanie rusztowań kolumnowych i ruchomych

W pracach budowlanych wykorzystuje się często rusztowania kolumnowe. Konstrukcje te inaczej nazywa się jako rusztowania warszawskie. Tworzą je pionowe rury i podłączone do nich mniejsze elementy. Jedno takie połączenie stanowi segment. Zazwyczaj rusztowania kolumnowe wykorzystywane są do prac budowlanych trwających na niewielkich wysokościach. Korzysta się z nich przy pracach takich jak tynkowanie, czy malowanie. Ponadto służą podczas robót murarskich, montażowych, instalacyjnych, czy spawalniczych. Rusztowań kolumnowych używania się zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku, a ich budowa pozwala na szybki montaż i demontaż.

Kolejnymi często wykorzystywanymi rusztowaniami są rusztowania ruchome, nazywane inaczej przejezdnymi. Takie rusztowanie złożone jest z elementów sztywnych oraz kółek, które umożliwiają poruszanie się segmentu. Takie rozwiązanie pozwala na przestawianie rusztowania bez konieczności jego demontażu i ponownego montażu. Miejscem wykorzystywania rusztowań ruchomych są pomieszczenia, w których często dochodzi do zmiany miejsca pracy, np. w halach.