Pokaźne, mosiężne żyrandole są częstym elementem ozdobnym w kościołach, salach balowych i konferencyjnych czy hotelach. Posiadacze dużego salonu w domu jednorodzinnym także wybierają ten wyjątkowy sposób oświetlenia, który swoim stylem może upiększyć całą otaczającą go przestrzeń. Gdzie można znaleźć najlepszy wybór żyrandoli mosiężnych? Do kogo zwrócić się w kwestii naprawy czy renowacji? Jak zamontować tego typu oświetlenie?          

Montaż oświetlenia górnego w domu – bezpiecznie i sprawnie  

Przed zainstalowaniem żyrandola, za pomocą profesjonalnego detektora prądu należy wymierzyć, gdzie biegną przewody dostarczające energię. Chociaż sam kabel składa się jedynie z dwóch mniejszych żyłek, płynie w nim prąd 230 wolt i brak przygotowania do instalacji może mieć katastrofalne skutki dla osoby wykonującej tę czynność po raz pierwszy. Po ustaleniu pozycji przewodu, można znaleźć odpowiednie miejsce do wywiercenia otworu lub kilku wzmocnień, na którym będzie wisiało oświetlenie.        

Kolejny krok to wyłączenie bezpieczników w całym domu lub w danej części budynku. Jeśli montujemy oświetlenie, nie mając dostępu do światła słonecznego, najlepiej używać do tego mocnej bezprzewodowej lampy lub latarki. Nawet po odłączeniu bezpieczników należy upewnić się, poprzez wetknięcie specjalnego urządzenia do pomiaru prądu do kostki łączącej kable, że prąd został na dobre odłączony.       

Ilość wwiertów, służących do zamontowania wzmocnienia żyrandola, jest zależna od wymagań danego modelu oświetlenia. Informację o tego typu szczegółach można uzyskać od producenta żyrandola, w trakcie zakupu. Przechodząc do kolejnego kroku: w wybranym miejscu montuje się korki, które będą podtrzymywały haki stabilizujące żyrandol

Po upewnieniu się że kabel, razem z kostką na jego zakończeniu, ma długość odpowiednio dostosowaną do ułożenia żyrandola i że oświetlenie będzie miało wystarczającą ilość haków utrzymujących, należy zawiesić go na tych wzmocnieniach i połączyć kable, wsuwając je do kostki i zaciskając śrubami. Trzeba przy tym pamiętać o sparowaniu żyłek kabli w zależności od ich koloru. Jeśli linka ma kolor niebieski – łączy się go z częścią niebieską kabla żyrandola itp.

Po połączeniu kabli w kostce sprawdza się ponownie, czy jest między nimi przepływ elektryczny. Ostatni etap to przymocowanie oprawy. Wykonuje się go w zależności od sposobu usytuowania żyrandola, zazwyczaj podsuwając do góry oprawę, która ma przykrywać przekazujące światło kable. Po wkręceniu żarówki i włączeniu bezpieczników żyrandol jest gotowy do użytkowania!   

Producent oświetlenia – najlepszy doradca!       

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zasięgnąć rady specjalistów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie bezpośredniego producenta żyrandoli, który przy zakupie doradzi szczegółowo w kwestii konserwacji, usytuowania i montażu oświetlenia.

Po praktyczne porady, dotyczące nie tylko spraw montażowych, można zgłaszać się do Zakładu Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Andrzeja Maćkowiaka. Firma, mająca swoją siedzibę w Chorzowie, produkuje, naprawia i doradza szczególnie w temacie żyrandoli mosiężnych i kinkietów. Osoby zastanawiające się nad wyborem oświetlenia stylizowanego, kontaktując się z Andrzejem Maćkowiakiem, mogą liczyć na profesjonalną kompleksową obsługę, a także duży wybór oświetlenia.